Trombóza – liečba, príznaky

Zrážanie krvi, známe aj ako koagulácia, je prvou obrannou líniou tela proti krvácaniu. Keď sa človek zraní, systém zrážania krvi vytvorí „zátku“ alebo „tesnenie“, aby ho ochránil pred stratou príliš veľkého množstva krvi. Niekedy sa však zrazeniny v tele vytvoria nevhodne. Trombóza je tvorba krvnej zrazeniny, tzv. trombu, v cieve. Zabraňuje normálnemu prietoku krvi v obehovom systéme.

K trombóze dochádza, keď niečo poškodí vnútornú výstelku cievy (endotel) alebo spomalí prietok krvi. V oboch prípadoch sa bunky v krvi začnú spájať, hoci by nemali.

Rôzne zdravotné stavy, lieky a iné faktory spôsobujú, že sa zložky krvi zhlukujú, keď to nie je potrebné, alebo sa nerozpustia, keď by sa mali. V dôsledku toho sa zo zhlukov zložiek zrážajúcej sa krvi môže vytvoriť krvná zrazenina (trombus), ktorá sa môže potenciálne zväčšovať.

Kľúčové informácie článku

Trombóza je vážne, život ohrozujúce ochorenie.

Existuje niekoľko typov: hlboká a povrchová žilová trombóza či trombóza dolnej končatiny.

Treba poznať príznaky trombózy, aby bola pacientovi včas poskytnutá lekárska pomoc.

Liečba trombózy prebieha pomocou liekov, ktoré rozpúšťajú zrazeniny a riedia krv.

Trombóza – závažný stav vyžadujúci okamžitú pozornosť

Trombóza je závažný stav, pri ktorom sa v cievach alebo v srdci vytvorí jedna alebo viac krvných zrazenín. Keď sa to stane, zrazenina môže zablokovať prietok krvi v mieste, kde sa vytvorila, alebo sa môže uvoľniť a putovať na iné miesto v tele.

Ak pohybujúca sa zrazenina uviazne v kritickej oblasti, môže spôsobiť život ohrozujúce stavy, ako je napríklad mŕtvica a srdcový infarkt.

Ako sa prejavuje trombóza?

To ako sa prejavuje trombóza závisí od veľkosti zrazeniny, jej umiestnenia (kde sa vytvorí alebo kde uviazne) a komplikácií, ktoré spôsobuje. Upchanie sa častejšie vyskytuje v oblastiach s veľmi malými cievami, najmä v pľúcach, mozgu a tiež v nohách a rukách.

Trombóza – príznaky

Jednotlivé príznaky trombózy sa budú líšiť práve v závislosti od miesta výskytu trombu:

  • Pľúca – pľúcna embólia

Ostrá bolesť na hrudníku a v okolitých oblastiach (čeľusť, krk, rameno, chrbát alebo ruka). Bolesť pri nádychu a náhle problémy s dýchaním pri aktivite alebo v pokoji.

  • Mozog alebo krk – prechodný ischemický záchvat alebo mozgová príhoda

Slabosť alebo problémy s ovládaním svalov na jednej strane tela a nezrozumiteľná alebo skreslená reč. Nápadný pokles a nedostatočná kontrola svalov na jednej strane tváre, zmätenosť, rozrušenie alebo iné neobvyklé zmeny správania.

  • Srdce – srdcový infarkt

Bolesť na hrudi alebo nepríjemné pocity (angína pectoris). Problémy s dýchaním, závraty alebo omdlievanie.

  • Brucho – mezenterická ischémia

Silná bolesť žalúdka alebo brucha, najmä po jedle, nadúvanie, nevoľnosť a vracanie. Hnačka, ktorá môže obsahovať krv a horúčka.

  • Artéria na ruke alebo nohe

Koža, ktorá je bledšia ako iné oblasti alebo koža, ktorá je na dotyk chladná. Slabosť a neschopnosť pohybovať postihnutou časťou tela. Necitlivosť alebo brnenie, môže byť aj s bolesťou.

Pľuzgiere, rany alebo vredy. Odlupovanie kože kedy koža odpadáva od tkaniva pod ňou, nekróza alebo odumretie tkaniva.

  • Žily na ruke alebo nohe

Koža, ktorá je červenšia alebo tmavšia ako iné oblasti. Bolesť, najmä v okolí postihnutej oblasti, opuch z nahromadenej tekutiny aj koža, ktorá je na dotyk teplá.

Krvná zrazenia – trombus sa tvorí zo zhlukov zrážajúcej sa krvi a obmedzuje až blokuje jej prietok.

Žilová trombóza

Venózny tromboembolizmus (VTE) alebo žilová trombóza označuje krvnú zrazeninu, ktorá vzniká v žile. Existujú dva typy žilovej trombózy:

  • Hlboká žilová trombóza – je zrazenina v hlbokej žile, zvyčajne v nohe alebo v panve. Niekedy postihuje aj rameno alebo iné žily.
  • Pľúcna embólia – dochádza k nej, keď sa zrazenina uvoľní zo steny žily, putuje do pľúc a potom zablokuje časť alebo celý prívod krvi. Je pravdepodobnejšie, že sa krvné zrazeniny pochádzajúce zo stehna odtrhnú a dostanú sa do pľúc, ako krvné zrazeniny v dolnej časti nohy alebo v iných častiach tela.

Hlboká žilová trombóza (HŽT, nazývaná aj žilová trombóza), vzniká vtedy, keď sa v žilách hlboko v tele vytvorí trombus (krvná zrazenina), pretože žily sú poškodené alebo krv v nich prúdi príliš pomaly.

Krvné zrazeniny môžu čiastočne alebo úplne zablokovať prietok krvi žilou. Väčšinou sa vyskytuje v dolnej časti nohy, stehne alebo v panve, ale môže sa vyskytnúť aj v iných častiach tela vrátane ruky, mozgu, čriev, pečene alebo obličiek.

Aj keď samotná hlboká žilová trombóza nie je život ohrozujúca, krvné zrazeniny majú potenciál uvoľniť sa a putovať krvným obehom – môže viesť k pľúcnej embólii (PE), čo predstavuje život ohrozujúci stav, ktorý potrebujete rýchlu diagnózu a liečbu.

Hlboká žilová trombóza a povrchová žilová trombóza – rozdiel

Povrchová žilová trombóza (nazývaná aj flebitída alebo povrchová tromboflebitída) vzniká vtedy, keď sa v žile blízko povrchu kože vytvoria krvné zrazeniny. Tieto typy krvných zrazenín zriedkavo putujú do pľúc.

Povrchové žilové zrazeniny môže lekár diagnostikovať fyzikálnym vyšetrením, hlbokú žilovú trombózu možno diagnostikovať len pomocou ultrazvuku.

Trombóza dolnej končatiny

Až u polovice ľudí, postihnutých trombózou dolnej končatiny, sa objavia príznaky občasnej bolesti a opuchu nôh, ktoré môžu trvať mesiace až roky.

Tieto príznaky sa nazývajú posttrombotický syndróm a môže k nim dôjsť v dôsledku poškodenia chlopní a vnútornej výstelky žíl, čo vedie k „hromadeniu“ krvi viac, ako by malo. To zvyšuje tlak vo vnútri žíl a spôsobuje bolesť a opuch.

Hlboká žilová trombóza v nohe príznaky

Okrem vyššie spomenutého môžu sprevádzať trombózu v nohe príznaky ako:

  • zhromažďovanie krvi v končatine
  • chronické opuchy nôh
  • zvýšený tlak v žilách
  • zvýšená pigmentácia alebo zmena farby kože
  • vredy na nohách známe ako vredy žilovej stázy

Pri pozorovaní spomínaných príznakov treba neodkladne navštíviť lekára.

Rizikovou skupinou sú starší ľudia a ľudia trpiaci kŕčovými žilami.

Trombóza v nohe príčiny

K vzniku hlbokej žilovej trombózy nohy alebo k zvýšeniu rizika jej vzniku môžu viesť rôzne faktory. Patria medzi ne:

  • genetika – výskyt trombózy v rodine zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín
  • rakovina a niektoré spôsoby jej liečby (chemoterapia)
  • úraz, operácia, imobilizácia – môžu spôsobiť obmedzený prietok krvi v hlbokých žilách
  • dlhodobý nedostatok pohybu (sedenie počas ciest v aute, autobuse, lietadle)
  • tehotenstvo alebo nedávny pôrod – u tehotných žien 5 až 10-krát vyššia pravdepodobnosť vzniku trombózy
  • nadváha a obezita
  • autoimunitné ochorenie (lupus, vaskulitída alebo zápalové ochorenie čriev)
  • vek – výskyt trombózy sa zvyšuje vekom (u ľudí nad 80 rokov je výskyt trombózy v 1 prípade zo 100)
  • fajčenie, výskyt kŕčových žíl
  • užívanie antikoncepčných tabletiek alebo hormonálnej liečby
  • centrálny žilový katéter alebo kardiostimulátor

Ak sa u niekoho vyskytujú niektoré z týchto rizikových faktorov, nemal by zanedbať žiadne príznaky trombózy.

Trombóza nohy – liečba

Hlboká žilová trombóza je závažný zdravotný stav. Ak má pacient podozrenie, že má príznaky trombózy nôh, okamžite to má oznámiť svojmu lekárovi.

Liečba trombózy nohy sa zameriava na to, aby sa zrazenina nerozširovala. Okrem toho môže liečba pomôcť zabrániť pľúcnej embólii a znížiť riziko vzniku ďalších zrazenín.

Lieky

Najviac úspešná je je liečba prostredníctvom liekov. Lekár najčastejšie predpisuje na trombózu lieky na riedenie krvi napr. heparín, warfarín, enoxaparín, fondaparinux. Lieky na riedenie krvi sťažujú zrážanie krvi, udržujú existujúce zrazeniny čo najmenšie a znižujú pravdepodobnosť vzniku nových.

Ak lieky na riedenie krvi nezaberajú alebo je trombóza závažná, lekár môže použiť trombolytické lieky. Tie pôsobia tak, že rozbíjajú zrazeniny. Podávajú sa intravenózne (cez žilu).

Kompresné pančuchy

U ľudí s vysokým rizikom vzniku trombózy, nosenie kompresívnych pančúch môže zabrániť vzniku opuchu a znížiť pravdepodobnosť vzniku zrazenín. Kompresívne pančuchy siahajú tesne pod koleno alebo tesne nad neho a lekár zvyčajne určí aj dobu nosenia. Pozor, pri trombóze určite nie je vhodné použitie tejpov.

Úľavu od nepríjemných pocitov spojených s trombózou prinášajú kompresné pančuchy.

Chirurgický zákrok

Chirurgický zákrok sa zvyčajne odporúča len pri veľmi veľkých krvných zrazeninách alebo pri zrazeninách, ktoré spôsobujú závažné problémy (napr. poškodenie tkaniva).

Počas operácie chirurg urobí rez do cievy. Zrazeninu lokalizuje a odstráni. Potom cievu a tkanivo opraví.

Domáce prostriedky

Predpísané lieky možno kombinovať s domácimi prostriedkami, aby sa predišlo ďalším komplikáciám a znížili riziko vzniku krvných zrazenín v budúcnosti.

Ak je to možné, denne treba praktizovať prechádzky, aby sa zlepšili prietok krvi. Kratšie a častejšie prechádzky sú lepšie ako jedna dlhá prechádzka.

Dolné končatiny pravidelne dávať do vyvýšenej polohy.

Konzumácia výživovo bohatej a vyváženej stravy je dôležitá, pretože pomáha predchádzať život ohrozujúcim komplikáciám (odporúča s strava bohatá na ovocie, zeleninu a vlákninu). Pri varení je vhodné margaríny nahradiť prirodzenou formou tuku napr. kokosovým olejom.

Ak musí človek dlho sedieť, napríklad počas letu alebo v práci, môže cvičiť, aby udržal nohy v pohybe a pomohol cirkulácii krvi.

Ako dlho sa lieči trombóza?

Po stanovení diagnózy a úvodnej liečbe sa pacient dostanete do dlhodobej fázy liečby. Ukončenie tejto aktívnej liečby trvá približne 3 mesiace. No v mnohých prípadoch sa lieky na riedenie krvi užívajú aj 3 až 6 mesiacov.

Po fáze primárnej liečby, ktorá môže trvať neobmedzene dlho sa pracuje na tom, aby sa trombóza už neopakovala. Lekár rozhodne o ďalšom užívaní liekov. Ak má pacient viacero rizikových faktorov, ako je rodinná anamnéza, poruchy zrážania krvi alebo určité zdravotné stavy, lekár môže odporučiť, aby pacient užívali lieky na riedenie krvi na neurčitú dobu.

Spolu s touto liečbou lekár môže odporučiť zmenu životného štýlu, ktorá môže predísť opakovaniu a komplikáciám stavu – to zahŕňa už všetky vyššie spomenuté domáce prostriedky.

Trombóza je závažný stav, ktorý môže byť život ohrozujúci. Je dôležité poznať rizikové faktory a podeliť sa o všetky príznaky s lekárom. Lekár môže predpísať lieky alebo iné terapie, ktoré pomôžu liečiť trombózu. Pravidelný pohyb, nosenie kompresívnych pančúch a vyvážená strava sú kľúčové spôsoby, ako zvládnuť riziká spojené s vnútornou žilovou trombózou.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang