Tourettov syndróm – čo je to, príznaky

Tourettov syndróm (TS) je neurologická porucha, ktorá môže spôsobiť náhle, nežiaduce a nekontrolované a opakované pohyby alebo hlasové zvuky nazývané tiky. TS je jednou zo skupiny porúch vyvíjajúceho sa nervového systému nazývaných tikové poruchy.


Obsah článku


Prvé príznaky sa zvyčajne objavujú vo veku od 5 do 10 rokov, zvyčajne v oblasti hlavy a krku. Môžu sa postupne rozšíriť na svaly trupu, rúk a nôh. Motorické tiky sa vo všeobecnosti objavujú skôr, ako sa vyvinú vokálne tiky.

Tourettov syndróm – keď trpí telo aj duša

Tourettov syndróm postihuje viac chlapcov ako dievčatá. U väčšiny ľudí s TS sa najhoršie tikové príznaky objavujú v ranom dospievaní, no tiky sa zvyčajne zmiernia a začnú byť kontrolované koncom dospievania až začiatkom dvadsiateho roku.

U niektorých ľudí môže byť TS chronickým ochorením s príznakmi, ktoré pretrvávajú až do dospelosti. V niektorých prípadoch sa tiky môžu v dospelosti zhoršiť. TS nie je degeneratívny stav (stav, ktorý sa stále zhoršuje) a jedinci s TS majú normálnu dĺžku života.

Príznaky Tourettovho syndrómu

Charakteristickým znakom Tourettovho syndrómu sú už spomínané tiky – náhle, krátke, prerušované pohyby alebo zvuky. Môžu byť od miernych až po ťažké. Závažné príznaky môžu výrazne narúšať komunikáciu, každodenné fungovanie, nadväzovanie kontaktov a kvalitu života.

S Tourettovým syndrómom sa spájajú dva typy tikov:

  • Motorické tiky – sú to náhle, zdanlivo nekontrolovateľné pohyby, ako napríklad prehnané žmurkanie očami, grimasy, trhanie hlavou alebo krčenie ramenami.
  • Vokálne (hlasové tiky) – hrdelné zvuky, smrkanie alebo bzučanie.

V určitých obdobiach, napríklad keď je človek postihnutý TS v strese, môžu byť tiky silnejšie, vyskytovať sa častejšie alebo trvať dlhšie.

Okrem tejto klasifikácie sa zvyčajne vyčleňujú aj tiky jednoduché a komplexné:

  • Jednoduché motorické tiky – zvyčajne zahŕňajú len jednu svalovú skupinu, napríklad žmurkanie očami, vyplazovanie jazyka, šklbanie nosom, trhanie hlavou, krčenie ramenami.
  • Komplexné motorické tiky – zvyčajne zahŕňajú viac svalových skupín a môžu vyzerať ako séria pohybov: trhanie tela, skákanie, dotýkanie sa predmetov,
  • Jednoduchými hlasovými tikmi – môže byť čistenie hrdla, smrkanie alebo chrčanie.
  • Zložité vokálne tiky – môžu zahŕňať volanie, opakovanie slov iných ľudí (stav nazývaný echolália) alebo nedobrovoľné nadávanie (nazývané koprolália).

Niektoré deti môžu tiky na krátky čas zadržať. No ako napätie narastá, nakoniec sa musí uvoľniť ako tik. A ak sa človek sústredí na ovládanie tiku, môže byť ťažké sústrediť sa na čokoľvek iné. To môže deťom s Tourettovým syndrómom sťažovať rozhovor alebo pozornosť v triede.

Hoci sa TS spája najmä s obdobím detstva a dospievanie, niekedy môže pretrvávať aj v dospelosti.

Príčiny Tourettovho syndrómu

Presná príčina Tourettovho syndrómu nie je známa, no niektoré výskumy poukazujú na zmeny v mozgu a problémy s komunikáciou nervových buniek. Úlohu môže zohrávať narušenie rovnováhy neurotransmiterov (chemických látok v mozgu, ktoré prenášajú nervové signály z bunky na bunku).

Pravdepodobne existujú aj určité genetické faktory, no svoju úlohu môžu zohrávať aj psychologické faktory a faktory prostredia.

Mnohé deti s TS majú aj poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) alebo obsedantno-kompulzívnu poruchu (OCD). Tiky môže zhoršiť aj stres, únava alebo vzrušenie.

Tourettov syndróm – liečba

Tiky sa nedajú vyliečiť, no existujú spôsoby, ako ich lepšie zvládnuť a znížiť ich frekvenciu, čo môže mať veľký význam.

Ak tiky nie sú závažné a ide o miernejšiu formu Tourettovho syndrómu, liečba zvyčajne nie je potrebná. Ak sú tiky závažné alebo spôsobujú myšlienky na sebapoškodzovanie, je k dispozícii niekoľko liečebných postupov.

Komplexná behaviorálna intervencia pre tiky

Označovaná tiež CBIT predstavuje liečebnú metódu, ktorá zahŕňa tréning osoby, aby rozpoznala, kedy sa tiky objavia, a zapojila konkurenčnú reakciu, ktorá je spoločensky prijateľnejšia.

Môže to byť niečo ako hlboké dýchanie alebo nahradenie rušivého pohybu iným, jemnejším pohybom. CBIT môže byť pri zvládaní príznakov TS veľmi účinná.

Terapia

Lekár môže odporučiť behaviorálnu terapiu alebo psychoterapiu. Ide o individuálne poradenstvo s licencovaným odborníkom na duševné zdravie.

Môže pomôcť aj skupinová terapia. Poradenstvo sa uskutočňuje s inými ľuďmi v rovnakej vekovej skupine, ktorí majú tiež Tourettov syndróm.

Lieky

Ak CBIT alebo terapia nie sú vhodné alebo nepomáhajú, niekedy sa predpisujú lieky. Lieky zvyčajne nie sú potrebné a sú vždy druhou voľbou za behaviorálnou terapiou.

Tourettov syndróm video

Vo videách o Tourettovom syndróme môžu diváci očakávať, že jednotlivci, ktorí žijú s týmto ochorením, sa podelia o svoje osobné skúsenosti a problémy. Tieto videá môžu byť prínosné, pretože ponúkajú pohľad na problémy, ktorým čelia osoby s Tourettovým syndrómom.

Okrem toho sa videá o Tourettovom syndróme môžu zaoberať aj bežnými mylnými predstavami a stereotypmi o tejto poruche. Zvyšovaním povedomia a podporou porozumenia môžu tieto videá pomôcť znížiť stigmatizáciu a diskrimináciu osôb s Tourettovým syndrómom.

Tourettov syndróm – podpora

Život s Tourettovým syndrómom môže vyvolávať pocity osamelosti a izolácie. Neschopnosť zvládať výbuchy a tiky môže tiež spôsobiť, že sa jedinec nebudete chcieť zúčastňovať na rôznych spoločenských aktivitách. Práve tu sú prospešné skupinové terapie a podporné skupiny.

Stretnutie a vytvorenie väzby s tými, ktorí majú rovnaké ochorenie, môže pomôcť zlepšiť pocity osamelosti. Vytvára to priestor na vypočutie si osobných príbehov iných vrátane ich víťazstiev a bojov a zároveň poskytovanie rád, ktoré možno začleniť do života.

Deťom a teenagerom Tourettov syndróm často spôsobuje ťažkosti so školskou prípravou.

Podpora dieťaťa s Tourettovým syndrómom

Ako rodič je dôležité podporovať svoje dieťa. Udržiavať s dieťaťom otvorenú a empatickú komunikáciu. Povzbudzovať ho, aby vyjadrilo svoje pocity, frustrácie a problémy súvisiace s Tourettovým syndrómom.

Pri mladších deťoch aj dobre zvolené hračky, ktoré zaujmú môžu navodiť sústredenie na niečo iné ako tiky a zároveň predstavujú pre deti formu relaxu.

Vytvoriť dôsledný denný režim, ktorý zahŕňa dostatok času na relaxáciu, odpočinok a fyzickú aktivitu. Udržiavanie pravidelného rozvrhu môže pomôcť minimalizovať stres a tiky vyvolané úzkosťou.

Zamestnať myseľ aj telo môže cestovanie s deťmi či už do hôr alebo k vode. Výlety sú príležitosťou ukázať dieťaťu, že môže viesť plnohodnotný život a prekonávať prekážky.

Tiky a mimovoľné konanie môžu tiež odvádzať pozornosť dieťaťa od školskej práce. Rodič by mal viesť dialóg so školou dieťaťa o tom, či by mu škola vie poskytnúť čas navyše na vypracovanie testov a skúšok.

Niektoré deti s Tourettovým syndrómom môžu byť šikanované rovesníkmi. Pedagógovia môžu zohrávať dôležitú úlohu pri pomoci ostatným žiakom pochopiť stav dieťaťa, čo môže pomôcť zastaviť šikanovanie a opovrhovanie zo strany spolužiakov.

Každý človek s Tourettovým syndrómom sa s jeho fyzickými, emocionálnymi a sociálnymi problémami vyrovnáva inak. Tourettov syndróm však nemusí narúšať každodenný život a ľudia, ktorí ním trpia, môžu robiť rovnaké veci ako ostatní. Dôležité je aj pochopenie a podpora zo strany okolia a spoločnosti voči ľuďom trpiacim TS.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang