Viedeň, hlavné mesto Rakúska, je mestom, ktoré plynule spája svoju bohatú históriu so súčasným šarmom. Spomedzi mnohých pamiatok a atrakcií vyniká jedna ako jedinečná zmes tradície, zábavy a kultúry – ikonický Práter. Čo sa dá zažiť v Práter? Ako sa dostať do Práter zo Slovenska?
Obsah článku
Prater, známy svojim historickým významom a ikonickým ruským kolesom Riesenrad, ponúka návštevníkom očarujúci zážitok, ktorý trvá stáročia.
Práter – história
Viedeň, cisárske mesto plné histórie a majestátnosti, sa môže pochváliť klenotom vo svojej korune, ktorý presahuje čas – Prater. Táto rozľahlá zelená oáza, ktorej korene siahajú až do 16. storočia, utkala podmanivý príbeh o premene, ktorá sa vyvinula z kráľovského poľovného revíru na verejný park a nakoniec sa rozkvitla na svetoznámu zábavnú destináciu.
Rozprávanie o Prátri sa začína v 16. storočí, keď cisár Maximilián II. vyčlenil túto zelenú plochu ako cisársky poľovnícky revír. Po stáročia slúžil ako exkluzívne útočisko pre habsburskú dynastiu a bol svedkom odlivu a odlivu poľovníckych aktivít na kráľovskom dvore.
V rámci významného posunu, ktorý odznel vo viedenskej spoločenskej štruktúre, otvoril cisár Jozef II. v roku 1766 brány Prátru pre verejnosť. Kedysi exkluzívna enkláva sa teraz stala útočiskom pre ľudí všetkých spoločenských vrstiev a ponúkala oddych od rigoróz.
19. storočie predznamenalo pozoruhodnú kapitolu ságy o Prátri, ktorá sa premenila na zábavné útočisko. Začiatok prvého kolotoča v roku 1818 znamenal začiatok novej éry.
Dominantou, ktorá navždy spája Prater s panorámou Viedne, je Obrie ruské koleso, postavené v roku 1897 na pamiatku zlatého jubilea cisára Františka Jozefa I.
V priebehu 20. storočia bol Prater svedkom ďalšej modernizácie.
Dnes je Prater živým dôkazom schopnosti Viedne zosúladiť tradíciu s modernosťou. Návštevníci sa prechádzajú po jeho listnatých uličkách, očarení nostalgiou minulých čias a povzbudení vzrušením z najmodernejších atrakcií.
Dominanta Parku Práter – Riesenrad
Riesenrad, alebo obrie ruské koleso, je snáď najikonickejším symbolom Prátru. Stojí vo výške 65 metrov a ponúka úchvatný panoramatický výhľad na Viedeň. Riesenrad, postavený v roku 1897 na oslavu zlatého jubilea cisára Františka Jozefa I., bol svedkom významných historických udalostí a stal sa neoddeliteľnou súčasťou panorámy Viedne.
Jazda na tomto majestátnom kolese je nevyhnutnosťou pre každého návštevníka, ktorý poskytuje jedinečnú perspektívu mesta a pocit nostalgie za minulosťou.
Zábava v Prátri
Okrem Riesenradu je Prater domovom množstva možností zábavy. Wurstelprater, najstarší zábavný park na svete, sa nachádza vo väčšom parku Prater. Návštevníci si môžu užiť pestrú škálu jázd, od klasických kolotočov až po napínavé horské dráhy. Nostalgická atmosféra Wurstelprater prenesie návštevníkov späť v čase a evokuje čaro historických zábavných parkov.
Park Práter
Aj keď je Prater synonymom pre jeho zábavu, ponúka aj sviežu zelenú útek od zhonu mesta. Rozľahlý park Prater ponúka rozsiahle lúky, turistické chodníky a miesta na piknik.
Zelená oáza v Prátri je dnes mnohostranným klenotom viedenskej kultúrnej krajiny. Kľukaté chodníky, zdobené vysokými stromami a živými kvetmi, lákajú nadšencov prírody aj mestských útekov. Rodiny sa stretávajú na pokojné popoludnia, cyklisti sa pohybujú po kľukatých chodníkoch a páry nachádzajú romantické zákutia uprostred zelene.
Ako sa Viedeň neustále vyvíja, Zelená oáza v Prátri je živým dôkazom záväzku mesta chrániť svoje prírodné dedičstvo. Kombinácia historického šarmu a súčasnej rekreácie z neho robí destináciu, ktorá hovorí s dušou a ponúka útočisko, kde krása prírody a vzrušenie zo zábavy hladko koexistujú.
V tomto zelenom svätostánku sa rozvíja duch Viedne a pozýva všetkých, ktorí vstúpia, aby sa stali súčasťou nadčasovej symfónie relaxácie a načerpania nových síl.
Výlet do Viedne
Na výlet do Viedne zo Slovenska sa dá dostať hneď niekoľkými spôsobmi a to autom, vlakom alebo autobusom. Pri cestovaní autom je potrebné mať platné PZP a diaľničnú známku.
Cesta vlakom je zo všetkých možností najpohodlnejšia. Študenti sa vlakom dokážu odviesť do Viedne za výhodnejšiu cenu vďaka ISIC-u a študentským zľavám. Výhodnejšie ceny pre študentov platia aj pre cesty autobusom.
Na cesty vlakom alebo autobusom je možné využiť mnohé z komerčných cestovných spoločností ako Leoexpress alebo RegioJet či Flixbus.
Vo Viedni je možné okrem zábavného parku Práter navštíviť aj mnoho múzeí. Jedným z obľúbených je múzeum Albertina vo Viedni.
Práter – cenník
Cenník zábavného parku Práter je potreba vždy pred príchodom do parku skontrolovať na oficiálnych webových stránkach alebo priamo kontaktovať infolinku parku.
Tu je zoznam poplatkov, ktorý môžu ľudia očakávať po príchode do parku Prater:
- Vstup do Prátru:
Vo všeobecnosti je vstup do parku Prater bezplatný. Návštevníci môžu preskúmať park, poprechádzať sa po jeho zelených priestranstvách a vychutnať si atmosféru bez samostatného vstupného.
- Ceny jazdy:
Prater je domovom rôznych jázd a atrakcií, z ktorých každá má svoju vlastnú cenovú štruktúru. Jazdy bežne fungujú na žetónovom alebo lístkovom systéme, kde si návštevníci kupujú žetóny alebo lístky na jednotlivé atrakcie.
Ceny za jednotlivé jazdy sa môžu líšiť, od niekoľkých žetónov za menšie atrakcie až po viac žetónov alebo lístkov na väčšie, napínavejšie jazdy.
- Karta Prater alebo karta Wurstelprater:
Karta Prater alebo Wurstelprater Card je predplatený kartový systém, ktorý umožňuje návštevníkom načítať kredity na kartu a použiť ich na jazdy a atrakcie. To môže poskytnúť pohodlie a potenciálne ponúknuť úsporu nákladov v porovnaní s nákupom jednotlivých tokenov alebo lístkov.
- Obrie ruské koleso (Riesenrad):
Obrie ruské koleso, jedna z ikonických atrakcií v Prátri, má zvyčajne samostatnú cenovú štruktúru. Návštevníci si môžu kúpiť lístky na jednu jazdu a ceny sa môžu líšiť v závislosti od faktorov, ako je vek a denná doba.
- Sezónne akcie a špeciálne balíčky:
Prater často hostí sezónne podujatia a môže ponúkať špeciálne balíčky, najmä počas sviatkov alebo festivalov. Tieto balíčky môžu zahŕňať kombináciu prístupu k jazde, zábavy a iných výhod za stanovenú cenu.
Je dôležité poznamenať, že ceny Prateru sa môžu meniť a rôzne jazdy alebo atrakcie v rámci parku môžu mať odlišné cenové modely. Pre čo najpresnejšie a najaktuálnejšie informácie, vrátane akýchkoľvek zliav, akcií alebo zmien cien.
Tradičná kuchyňa – Viedeň
Tradičná viedenská kuchyňa, zakorenená v storočiach habsburského vplyvu a ovplyvnená rozmanitou kultúrnou tapisériou mesta, je nádhernou cestou cez chute, vône a kulinárske umenie.
- Wiener Schnitzel:
Wiener Schnitzel, typická ikona viedenskej kuchyne, je obaľovaný a vyprážaný teľací rezeň, ktorý stelesňuje jednoduchosť a dokonalosť. Toto jedlo, ktoré sa často podáva s kúskom citróna, dokazuje rakúsku oddanosť kvalitným surovinám a precíznu prípravu. Zatiaľ čo variácie môžu zahŕňať bravčové alebo kuracie mäso, klasický teľací rezeň zostáva symbolom viedenského kulinárskeho dedičstva.
- Apfelstrudel:
Viedenské kulinárske dedičstvo siaha až po lahodné pečivo a Apfelstrudel je obľúbenou klasikou. Tenké vrstvy cesta obaľujú plnku z okorenených jabĺk, hrozienok a orechov, čím vytvárajú šupinaté, aromatické potešenie. Apfelštrúdľa, podávaná teplá a posypaná práškovým cukrom, je upokojujúcou pochúťkou, ktorú si často vychutnáte s kúskom vanilkovej omáčky.
- Rakúska kultúra kávy:
Tradičná viedenská kuchyňa siaha až do kaviarní, ktoré sú samy osebe kultúrnymi inštitúciami. Mestská kávová kultúra sa oslavuje klasikami ako Melange (káva s duseným mliekom a penou), Einspänner (čierna káva so šľahačkou) a pôžitkárska Maria Theresia, zmes čiernej kávy a pomarančového likéru korunovaná šľahačkou.
- Heurigerova vináreň:
Ak sa chcete skutočne ponoriť do viedenských kulinárskych tradícií, návšteva Heuriger je nevyhnutnosťou. Tieto tradičné vinárne ponúkajú miestne vína spárované s výdatnými jedlami. Hostia si môžu vychutnať regionálne syry, údeniny a rustikálny chlieb v príjemnej atmosfére, často sprevádzanej živou ľudovou hudbou.
- Tafelspitz:
Toto tradičné viedenské varené hovädzie mäso je udusené do dokonalosti s koreňovou zeleninou a korením a následne podávané s chutným vývarom. K prílohám je typický chren a tradičné rakúske prílohy ako chrumkavé Rösti alebo smotanová jablkovo-chrenová omáčka.
Tradičná viedenská kuchyňa je v podstate sviežou cestou v čase, kde každé jedlo rozpráva príbeh o kultúrnych vplyvoch, imperiálnej bohatstve a kulinárskych finesách.