Motivačný list sa predkladá pri uchádzaní sa o zamestnanie spolu so životopisom. Cieľom motivačného listu ako písomného prejavu je presvedčiť zamestnávateľa o tom, prečo je daný uchádzač vhodný kandidát na inzerovanú pozíciu.
Kľúčové informácie článku:
Motivačný list slúži ako doplnok k životopisu.
Čo by mal motivačný list obsahovať a ako by mal vyzerať?
Osnova a vzor motivačného listu.
Motivačný list dopĺňa životopis do práce tým, že zamestnávateľovi uľahčuje pochopiť, ako skúsenosti a záujmy uchádzača súvisia s danou pozíciou.
V motivačnom liste je potrebné:
- Vyzdvihnúť kvalifikáciu – ukázať ako zručnosti a skúsenosti súvisia s potrebami zamestnávateľa na konkrétnu pozíciu.
- Ukázať motiváciu – dať najavo nadšenie pre konkrétnu pozíciu a organizáciu.
- Odrážať ústne aj písomné komunikačné schopnosti – poskytnúť zamestnávateľovi predstavu o osobnosti uchádzača a štýle jeho prejavu.
Cieľom je presvedčiť zamestnávateľa, aby s uchádzačom viedol pohovor.
Ako napísať motivačný list?
V motivačnom liste by mal uchádzač vyjadriť svoju kvalifikáciu a motiváciu pre danú pozíciu. Dôležité je pozorne si prečítať opis pracovnej pozície a preskúmať organizáciu.
Pri tvorbe motivačného listu je vhodné poukázať na konkrétne príklady, ktoré preukazujú relevantné zručnosti, znalosti a záujmy uchádzača.
Motivačný list by mal byť stručný, jasný a dobre organizovaný. Motivačný list by mal mať jednu stranu, približne tri alebo štyri odseky a mal by byť písaný jednoduchým riadkovaním.
Odporúčané je písmo s veľkosťou 12, okraje 3 cm z oboch strán, 2,5 cm zhora a zdola.
Po dopísaní motivačného listu netreba zabudnúť na kontrolu a opravu všetkých gramatických chýb, chýb v štruktúre viet a pravopise. Vyhnúť sa treba príliš častým začiatkom viet so slovom „ja“.
Pri podávaní prihlášky online je najlepšie pripojiť motivačný list ako súbor PDF. Pri zasielaní životopisu a motivačného listu e-mailom možno napísať krátku poznámku a pripojiť súbory ako prílohu.
V prípade pochybností o formálnej stránke listu, je dobré si naštudovať aj náležitosti, ktoré by mali spĺňať úradné listy.
Pár poznámok pred tvorbou motivačného listu
Predpríprava na samotné písanie motivačného listu je mimoriadne dôležitá, a preto by sa jej malo venovať dostatok pozornosti.
Ako prvé je potrebné zistiť o zamestnávateľovi dostatok informácií, aby uchádzač mohol vyjadriť, prečo je pre danú firmu vhodný. Navštíviť možno webovú stránku firmy a profil na LinkedIn. Prečítať články a príspevky na sociálnych sieťach, kde sú aktuálne novinky.
Vyhľadať zručnosti, povinnosti a kvalifikáciu pracovnej pozície, aby uchádzač mohol navrhnúť svoj motivačný list tak, aby im čo najviac zodpovedal.
Identifikovať zručnosti a osobné vlastnosti, ktoré si uchádzač osvojili a ktoré budú užitočné na danej pozícii.
Motivačný list – vzor
Dobre napísaný motivačný list má potenciál zapôsobiť na zamestnávateľov a odlíšiť uchádzača od ostatných.
Motivačný list vzor nemožno považovať za všeobecnú šablónu, aj keď môže poslúžiť ako inšpirácia.
Vzor motivačného listu na pozíciu manažéra veľkoobchodu s vínom:
Vážený (meno, priezvisko/pozícia),
na základe žiadosti inzerovanej na portáli jooble.sk sa uchádzam pozíciu manažéra vo veľkoobchode s vínom Vintage Wine shop. Oblasť vinárstva vnímam ako rýchlo prosperujúce odvetvie s veľkým potenciálom. Sledujem činnosť vášho veľkoobchodu, úspechy, vašu ponuku aj služby pre odberateľov. Veľkoobchod Vintage Wine shop považujem sa jeden z najsilnejších svojho druhu na trhu. Vďaka skúsenostiam v oblasti služieb zákazníkom a vášni pre víno som presvedčený, že by som bol cennou posilou vášho tímu.
Po roku strávenom prácou a cestovaním sa teším na opätovné začlenenie do miestnej vinárskej komunity, ktorej môžem priniesť skúsenosti v niekoľkých oblastiach. Počas ôsmich rokov práce v oblasti reštauračných služieb som nadobudol lásku a úctu k vínu a kuchyni. Moje nadšenie vinárstvom mi umožnilo viesť výberov vín do podnikov Shay’s Pub a Wine Bar. Výsledkom bolo zvýšenie tržieb reštaurácie a opakovaná návštevnosť zákazníkov. Moja pozícia v oceňovanej reštaurácii Montagna mi umožnila rozšíriť svoje znalosti
o víne, lokálne inšpirovanej kuchyni a najvyšších štandardoch služieb. Účasť na degustáciách podporovala
túžbu ďalej sa rozvíjať v tejto oblasti a v súčasnosti sa snažím získať certifikát prostredníctvom
Court of Master Sommeliers a Wine Spirit and Education Trust. Vo Francúzsku som pracoval na ekologickej vinici v Beaujolais so skúseným a dynamickým vinohradníkom, ktorý viedol toto najväčšie vinárstvo svojho druhu v regióne.
Pozícia vo vašej veľkoobchodnej vinárskej spoločnosti by mi umožnila využiť všetky moje doterajšie skúsenosti, Vám uľahčila výber kvalitných vín a zároveň zvýšila ich odber. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať. Teším sa na Vašu odpoveď a prípadné osobné stretnutie.
S úctou,
podpis
Kedy napísať motivačný list?
Nie všetky pracovné pozície vyžadujú motivačný list. Motivačný list sa predkladá, keď:
- sa to výslovne vyžaduje v pracovnej ponuke
- zamestnávateľovi to môže poskytnúť dôležité informácie, ktoré by zo životopisu uchádzača nezískal
Motivačný list nie je vhodné posielať, ak je v pracovnej ponuke uvedené, že sa nemá predkladať alebo
neexistuje spôsob, ako ho predložiť na portáli žiadostí.
Všeobecný motivačný list
Ak sa uchádzač zvyčajne zaujíma o viacero podobných príležitostí, vytvorenie návrhu všeobecného motivačného listu, zameraného na daný typ, môže byť užitočným spôsobom, ako ušetriť čas pri samotnom procese podávania žiadosti.
Ocenia ho mamičky, ktoré chcú pracovať z domu popri rodičovskej dovolenke, študenti, či zaneprázdnení ľudia, ktorí si chcú jeho tvorbu uľahčiť.
- Záhlavie
V hornej časti motivačného listu sa uvádza niekoľko základných osobných informácií. Meno, priezvisko a adresa sa má vycentrovať v hornej časti strany.
Na ľavej strane sa uvádza adresát – názov firmy, kontaktná osoba (s titulom) a sídlo firmy (vrátane mesta a PSČ).
Na pravú stranu (pod úrovňou) adresáta netreba zabudnúť uviesť dátum a miesto v správnom formáte – napr. Košice, 6. marca 2024 .
- Oslovenie
Vždy sa uvádza meno kontaktnej osoby (pokiaľ je známe). List sa adresuje tejto osobe bežným obchodným pozdravom, napríklad Vážený/á [meno a priezvisko] alebo Vážený/á [názov pozície].
- Úvodný odsek – prvý dojem
V prvom odseku sa uvádza názov pracovnej pozície, o ktorú sa uchádza, a miesto, kde bola ponuka pracovnej pozície zverejnená. Uchádzač by mal vysvetliť svoj záujem o danú pozíciu a spoločnosť, aby ukázal, že si urobili prieskum.
Nezabudnúť vyzdvihnúť spoločnosť a oblasť, ktorej sa venuje. Prvá časť motivačného listu je zároveň prvým dojmom, ktorý si čitateľ urobí, preto je dôležité, osloviť ho stručne, no pútavo.
Príklad úvodného odseku: Je mi potešením, že sa môžem uchádzať o pozíciu __________ v spoločnosti __________ , ktorú som našiel na portáli _________ . Vašu spoločnosť sledujem dlhodobo a vnímam ju ako lídra v danom odvetví. Nakoľko v súčasnosti pridávate niekoľko nových produktových radov, verím, že moje zručnosti v oblasti ________ môžu zohrať dôležitú úlohu pri úspešnom uvedení produktov na trh. Ako dlhoročný sledovateľ vašich výrobkov/služieb som pripravený vniesť do spoločnosti svoj jedinečný štýl a vášeň pre __________ . ___________ vnímam ako prosperujúce odvetvie, ktoré poskytuje priestor na sebarealizáciu a rozvoj.
- Druhý odsek – úspechy uchádzača
Druhý odsek by mal byť stručným prehľadom pracovnej minulosti v súvislosti s danou pozíciou. Uviesť je potrebné kľúčové úspechy, zručnosti a špecializácie, vďaka ktorým je uchádzač pre danú pozíciu mimoriadne vhodný.
Zamerať sa na jeden alebo dva a uviesť konkrétne podrobnosti o úspechoch vrátane merateľných výsledkov, ktoré uchádzač dosiahol.
Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať kľúčovým slovám uvedeným v opise pracovnej pozície a tie, s ktorými sa uchádzač stotožňuje, uviesť v texte motivačného listu. Mali by sa uvádzať len informácie o najnovších pracovných skúsenostiach.
Príklad druhého odseku obsahuje aj konkrétne úspechy, ktorý si, pravdaže, uchádzač musí prispôsobiť podľa seba: Ako riaditeľ ľudských zdrojov v spoločnosti ____________ som bol kľúčovým vedúcim pracovníkom organizácie a bol som zodpovedný za zlepšenie efektívnosti a výkonnosti 540 zamestnancov spoločnosti. Predtým som pracoval v oblasti ľudských zdrojov, rovnosti príležitostí v zamestnaní a rozmanitosti pre spoločnosť ________________ . V spoločnosti __________ som vypracoval plán na udržanie zamestnancov, ktorý zahŕňal program wellness, interný program odbornej prípravy a proces výberu na povýšenie. To viedlo k zníženiu celkovej miery fluktuácie zamestnancov o 50 %.
- Záverečný odsek – zhrnutie zručností
Záverečný odsek môže obsahovať stručné zhrnutie základných zručností zo životopisu v spojení s prínosom pre spoločnosť. Možno uviesť aj osobné a povahové charakteristiky, ktoré sú pre výkon danej pozície užitočné.
Príklad záverečného odseku: Hovorím plynule po anglicky a nemecky. Ovládam prácu s MS Office a Linux. Mám skúsenosti s prípravou nákupných a rozpočtových plánov. Dosahovanie ambicióznych marketingových cieľov je pre mňa vždy najvyššou prioritou a vždy sa starám o najlepšie záujmy spoločnosti. Moje marketingové zručnosti v spoločnosti pomohli dosiahnuť novú úroveň úspechu a 45 % nárast počtu zákazníkov. Nikdy nie som spokojný so súčasným stavom a verím, že spoločnosť by mala neustále hľadať spôsoby, ako sa zlepšovať a oslovovať nových klientov prostredníctvom inovatívnych kampaní.
- Záver motivačného listu
Záver motivačného listu je dobré zachovať stručný. Na konci nezabudnúť na vlastnoručný podpis.
Príklad záveru motivačného listu: „Pevne verím, že moje doterajšie skúsenosti a osobnostné predpoklady sa zhodujú s kvalifikáciou, ktorú u kandidáta hľadáte. Rád doplním ďalšie informácie pri osobnom stretnutí.„
Cieľom dobrého motivačného listu je nielen získať čo najlepšie platenú prácu, predovšetkým vzbudiť záujem potenciálneho zamestnávateľa. Vďaka tvorbe motivačnému listu sa možno pozrieť na seba z hľadiska dosiahnutých úspechov, zručností a vedomostí a predostrieť ciele, ktoré ešte treba dosiahnuť.