Loft – čo je to, výhody aj nevýhody

Loftové byty s vysokými stropmi, veľkými oknami a industriálnou architektúrou sú známe svojimi širokými otvorenými pôdorysmi a priestranným charakterom. Loft môže byť tiež označením pre podkrovný byt či priestor v rámci domu.

V článku sa píše:

Aké sú znaky loftového bytu

Čo znamená loft v preklade a aké rôzne priestory môže toto slovo označovať

Aké výhody a nevýhody má bývanie v lofte

Čo sú to „hard“ lofty a „soft“ lofty

Lofty sú atraktívnym štýlom bývania pre kreatívnych ľudí, ktorí chcú žiť a pracovať v rovnakom priestore, ako aj pre tých, ktorí hľadajú domov s charakterom a históriou.

Loftové bývanie však nie je vždy také romantické, ako sa zdá – je drahé a prináša so sebou kompromisy. Článok sa zaoberá tým, čo to vlastne loft je a aké sú výhody a nevýhody bývania v ňom.

Čo je to loftový byt?

Loftový byt tvorí jeden veľký otvorený priestor bez vnútorných stien, prípadne s veľmi malým počtom vnútorných stien. Loft byty bývajú veľmi priestranné.

Lofty majú zvyčajne veľmi vysoké stropy a vysoké okná. Tradične sú lofty prestavané industriálne priestory s odhalenými tehlami, rúrami a nosnými trámami. Moderné lofty tieto prvky mať nemusia.

Ak sa loft nachádza na najvyššom poschodí budovy, používa sa preň tiež označenie penthouse.

Hlavným znakom loftu je veľký, stenami nerozdelený obytný priestor.

Loft byty – znaky

Lofty sa vyznačujú špecifickými architektonickými, dizajnovými alebo estetickými prvkami, ktoré ich odlišujú od iných typov bývania.

K niektorým z nich patria:

  • otvorený pôdorys
  • viacúčelové miestnosti
  • vysoké stropy
  • prvky, ktoré zvýrazňujú prirodzené svetlo (napríklad veľké okná)
  • priemyselný dizajn s odhalenými konštrukčnými prvkami alebo materiálmi, ako napr. nelakované tehlové alebo kvádrové steny
  • oceľové nosníky
  • strešné väzníky alebo drevené trámy

Pojem loft byt je niekedy nejasný a označuje viacero typov obytných priestorov. Vyplýva to z viacerých významov slova loft.

Loft preklad

Slovo loft pochádza z angličtiny. V doslovnom preklade loft znamená podkrovie alebo povala. Ďalším významom slovíčka loft je poschodie.

Loft preklad teda vysvetľuje dve rôzne označenia typu bývania:

  1. Loftový byt na najvyššom poschodí budovy, teda pod strechou ako podkrovie.
  2. Priestor v rámci domu či mezonetového bytu, ktorý tvorí vyššie podlažie.

Najčastejšie však loft označuje typ bývania s veľkým pôdorysom nerozdeleným na jednotlivé miestnosti.

Loftový priestor býva pod strechou a s hlavným obytným priestorom je spojený schodiskom.

Čo je to loftový priestor?

Zatiaľ čo loftový byt je typ obytného priestoru, loftový priestor je architektonický prvok v rámci domu. Je to čiastočne otvorené, mezonetové podlažie alebo miestnosť, ktorá má výhľad na hlavné podlažie pod ňou.

Schodisko spája loftový priestor, ktorý sa môže používať ako spálňa alebo obývacia izba, s hlavným poschodím.

Loft byt – výhody

Aké sú výhody a nevýhody bývania v loftovom byte? Ako všetky typy bývania, aj loft prináša kompromisy.

Tu sú hlavné výhody bývania v loft byte:

  • Veľa priestoru: Loftové byty sú priestranné a rozľahlé, s vysokými stropmi a dostatočnou rozlohou. Či už niekto uprednostňuje minimálny dizajn alebo prepracovaný dekor, priestor sa dá zaplniť podľa individuálnych predstáv. Loft poskytuje dostatok priestoru na pohyb a vytvorenie ateliéru alebo pracovného priestoru.
  • Zariadenie na bývanie aj prácu: Niektoré lofty sú určené na obytné aj komerčné využitie – to znamená, že v týchto priestoroch sa dá podnikať. To môže byť relevantnou výhodou, ak chce niekto z domu prevádzkovať malé podnikanie.
  • Prirodzené svetlo: Okná od podlahy až po strop prepúšťajú jasné svetlo z vonku. Počas dňa niekedy netreba zapínať žiadne umelé osvetlenie, čo môže pomôcť znížiť účty za energie. Prirodzené svetlo navyše preukázateľne zlepšuje náladu.
  • Umiestnenie: Množstvo loftových bytov sa nachádza v žiadaných štvrtiach. Je to preto, že mnohé priemyselné oblasti boli zmodernizované o moderné reštaurácie, nočný život a kancelárie pre začínajúcich podnikateľov.

Loft byty – nevýhody

Otvorený priestor a veľká rozloha však prinášajú aj niektoré nevýhody loftu:

  • Cena: Bývanie v loftovom byte môže byť pomerne drahé, pretože ide o rozľahlý priestor. Pri kúpe loftu teda budú budúci majitelia potrebovať väčší hypotekárny úver.
  • Obmedzené súkromie: Loft nie je ideálny na zdieľanie so spolubývajúcimi. Otvorený pôdorys neposkytuje veľa súkromia medzi priestormi. Určite sa dajú použiť knižnice a deliace zásteny na vytvorenie oddelených priestorov, no nie sú tu žiadne steny alebo dvere na úplnú samotu či ticho.
  • Málo úložných priestorov: Veľký otvorený priestor neposkytuje žiadne úložné miestnosti. Tento nedostatok sa dá vykompenzovať vhodne zvoleným nábytkom.
Veľké okná, ktoré poskytujú dostatok svetla, sú častým prvkom aj v moderných loftoch.

História loftov – od skladov cez ateliéry k luxusnému bývaniu

Myšlienka loftového bytu sa v USA presadila až v polovici 20. storočia v New Yorku. Vtedy sa umelci začali sťahovať do opustených skladov, aby mohli tieto priestory využívať ako ateliéry.

Najprv ich vyháňali hasiči, pretože staré sklady boli považované za nebezpečné. Nakoniec sa však umelcom podarilo presvedčiť mestských úradníkov, aby im umožnili tieto priestory využívať. Netrvalo dlho a z toho, čo sa začalo ako potreba pre umelcov v ťažkostiach, sa stala módna možnosť bývania.

Dnes majú lofty celosvetovú príťažlivosť, sú oslavované pre svoju históriu a architektonické prvky, ktoré ich robia jedinečnými. Nie každý loft však začínal ako továreň alebo sklad. Keď sa zvýšil dopyt, stavitelia začali stavať byty s určitými vlastnosťami podobnými loftom, aby uspokojili dopyt.

Hard – pravé loft byty a soft lofty

Postupom času boli lofty modernizované, aby oslovili bohatšiu demografickú skupinu. Dnes sú také populárne, že niektoré novopostavené bytové alebo apartmánové domy sú vyhotovené v loftovom štýle – teda v štýle, ktorý napodobňuje historické lofty.

Vzniklo tak rozdelenie na tzv. „hard“ (tvrdé) loftypravé lofty, čiže pôvodne industriálne priestory prerobené na byt – a „soft“ (mäkké) loftynovovybudované byty s vlastnosťami loftu.

Hard loft

Ide o historické sklady prerobené na loft byty s odhalenými trámami a potrubím, tehlami a nosnými trámami a cementovými alebo drevenými podlahami (najčastejšie pôvodnými).

Sklady prestavané na lofty majú často jedinečné prvky z obdobia, v ktorom boli postavené, čo týmto priestorom dodáva rustikálne čaro, ktoré mnohí ľudia považujú za neodolateľné. Tvrdé lofty sa tradične spájajú s umelcami a hudobníkmi.

„Hard lofty“ sa často nachádzajú v mestských štvrtiach, ktoré boli kedysi aktívnymi priemyselnými oblasťami, ako napríklad SoHo na Manhattane alebo centrum Los Angeles.

Soft lofty

Mäkké lofty sú novšie stavby postavené tak, aby napodobňovali starosvetský industriálny šarm. Tieto loftové byty poskytujú aj vysoké stropy, veľké okná a odhalené tehly. Na rozdiel od hard loftov sú však tieto byty navrhnuté tak, aby mali tieto vlastnosti, a nie naopak.

Keďže sú novšie, soft lofty ponúkajú vlastnosti, ktoré hard loftom chýbajú. Soft lofty majú často modernizované inžinierske siete a vybavenie spolu s modernými povrchovými úpravami a obľúbenými funkciami.

Keďže ide o moderné budovy, bývajú lepšie izolované ako prestavané sklady. Môžu tiež byť vybavené rekuperáciou.

Mäkké lofty ponúkajú tiež viac úložného priestoru, pretože sú postavené špeciálne pre obyvateľov. Môžu mať aj komunitné vybavenie, ako sú bazény a fitnescentrá.

Ako zariadiť loft byt?

Keďže loftom často chýba úložný priestor a nie sú v ňom zabudované skrine, je dobré pristúpiť k inovácii. Vhodný je napríklad otvorený vešiak na zavesenie oblečenia. Taktiež použitie paravánov a kobercov na vytvorenie oddelených obytných priestorov.

Vysoké okná nie sú vždy dobre izolované, takže v loftovom byte môže byť viac prievanu. Bol navrhnutý ako funkčný priestor, nie ako sofistikovaná možnosť bývania. No kompromis v podobe úžasného prirodzeného svetla a fantastického výhľadu z okien od podlahy až po strop často stojí za to. Ako zvoliť dekorácie podľa Feng shui?

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang