Koloidné striebro – účinky, skúsenosti, do nosa aj na pitie

Koloidné striebro predstavuje kontroverznú alternatívnu medicínu. Jeho zástancovia tvrdia, že sa môže používať na liečbu rôznych akútnych a chronických ochorení. Na podporu týchto tvrdení však neexistujú žiadne vedecké dôkazy a lekárski odborníci varujú pred možnými vážnymi vedľajšími účinkami pri používaní.

Zástancovia koloidného striebra tvrdia, že je účinným liekom na najrôznejšie infekcie a choroby, od bežného prechladnutia až po rakovinu.

Väčšina lekárskych odborníkov a výskumníkov však tvrdí, že je neúčinné a môže spôsobovať množstvo závažných vedľajších účinkov.

Kľúčové informácie článku

Koloindému striebru sa pripisuje množstvo pozitívnych účinkov na zdravie, jediné preukázané a bezpečné je jeho použitie na rany a popáleniny.

Použitie koloidného striebra vnútorne – na pitie – je na SK zakázané.

Medzi negatívne účinky užívania koloidného striebra vnútorne patria – argyria, poškodenie pečene, obličiek a neurologické poškodenia.

Skúsenosti niektorých ľudí s vonkajším použitím koloidného striebra zahŕňajú zlepšenie gynekologických problémov, zmiernenie príznakov covid 19 či urýchlenie hojenia rán.

Koloidné striebro – základné vlastnosti

Koloidné striebro je termín používaný na označenie drobných častíc striebra suspendovaných v kvapaline. Užíva sa ako orálny doplnok stravy alebo si ho ľudia aplikujú priamo na pokožku.

Veľkosť častíc striebra v koloidnom striebre je rôzna. Niektoré sú také malé, že sa označujú ako nanočastice – majú veľkosť menšiu ako 100 nanometrov a sú voľným okom neviditeľné.

Koloidné striebro účinky

Výskumy v laboratórnych podmienkach síce preukázali, že koloidné striebro ničí širokú škálu baktérií, plesní a vírusov, no tieto zistenia ešte musia byť preukázané v štúdiách na ľuďoch.

Doteraz jediným preukázaným účinným použitím koloidného striebra u ľudí je lokálna aplikácia na rany a popáleniny.

Koloidné striebro možno aplikovať na rany sterilnou gázou alebo použiť obväzy a náplasti napustené koloidným striebrom.

Koloidné striebro na pitie

Alternatíva medicína vyzdvihuje vnútorné užívanie koloidného striebra ako všelieku na množstvo ochorení. Faktom však je, že akýkoľvek výrobok z koloidného striebra určený na orálne použitie nie je bezpečný ani odporúčaný.

Môže sa koloidné striebro piť?

Používanie koloidného na pitie – to znamená vnútorne ako doplnku stravy je už dlhší čas zakázané. Tieto prísne regulačné opatrenia existujú z dôvodu chýbajúcich spoľahlivých dôkazov potvrdzujúcich jeho účinnosť, ako aj obáv týkajúcich sa jeho bezpečnosti pri vnútornej konzumácii.

Koloidné striebro na rany

Používanie striebra pri liečbe rán je známe už dlhší čas, či už sa používa ako lokálna zložka alebo zložka obväzu. Striebro má celý rad priaznivých účinkov. Podobne ako kokosový olej sa považuje za účinné v boji s akné a problematickou pleťou, bradavicami a plesňovými ochoreniami nôh. Používa sa aj po bodnutím hmyzu, na bradavice aj pásový opar.

Výskum dokazuje, že koloidné striebro pomáha rýchlejšie hojiť rany s menším počtom jaziev, pretože podporuje migráciu epidermálnych buniek a zároveň ovplyvňuje diferenciáciu buniek spojivového tkaniva, čo vedie k skorému stiahnutiu a uzavretiu rany.

Od 60. rokov 20. storočia sa koloidné striebro používa ako antiseptikum na pomoc pri liečbe popálenín.

Koloidné striebro na otvorené rany

Koloidné striebro sa bežne používa v alternatívnej medicíne ako prírodný antimikrobiálny prostriedok. Alternatívna medecína tvrdí, že používanie koloidného striebra na otvorené rany, je prospešné a bezpečné. Vo všeobecnosti sa používanie koloidného striebra na otvorené rany lekármi neodporúča.

Podobne ako pri kratome, aj tu existujú rozdielne názory na jeho účinnosť a bezpečnosť, pričom vedecké dôkazy nie vždy podporujú tvrdenia zástancov týchto alternatívnych liečebných metód.

Koloidné striebro do nosa

Koloidné striebro je suspenzia drobných častíc striebra v tekutom základe, zvyčajne vo vode. Používa sa na rôzne liečebné účely vrátane zdravia nosa. Keď sa koloidné striebro používa v nose, zvyčajne je to pre jeho antimikrobiálne vlastnosti a potenciál zmierniť určité nosové ochorenia.

Štúdie skúmali koloidné striebro pri rezistentnej chronickej rinosinusitíde – zápal nosa a prínosových dutín. Výskum porovnával lokálny nosový sprej obsahujúci koloidné striebro s lokálnym nosovým sprejom obsahujúcim fyziologický roztok. Po šiestich týždňoch liečby koloidné striebro nevykazovalo žiadne klinicky významné zlepšenie príznakov rinosinusitídy.

Hoci účinky koloidného striebra pri nádche nie sú prevratné, uvádza sa pozitívny vplyv pri prevencii Covidu 19.

Koloidné striebro nežiadúce účinky

V USA Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) od roku 1999 označil koloidné striebro za nebezpečné. Všetky voľne predajné výrobky s obsahom koloidného striebra, nie sú všeobecne uznané ako bezpečné alebo účinné.

Konzumácia koloidného striebra sa spája s mnohými vážnymi zdravotnými rizikami, ako sú:

  • argyria
  • neurologické poškodenie
  • poškodenie pečene
  • poškodenie obličiek
  • znižovanie vstrebávania a účinnosť niektorých liekov (napr. antibiotiká, lieky na štítnu žľazu)

V štátoch EÚ je schválené použitie koloidného striebra len na vonkajšie použitie – napr. na kožné infekcie, kožné rany a do obväzov na liečbu popálenín. Lieky s koloidným striebrom, ktoré sa uvádzajú na trh na perorálne užívanie, však nie sú schválené na predaj.

Argyria

Argyria – strieborná choroba, vzniká, keď sa v tele hromadí nadmerné množstvo častíc striebra, čo telu sťažuje ich prirodzené vylučovanie.

Najvýraznejším príznakom argyrie je zmena farby kože, z ružovej na modro-sivú. Tento prejav bol lekárskymi odborníkmi podrobne zdokumentovaný. K tomuto stavu môže dôjsť pri dlhodobom vnútornom užívaní nekvalitného koloidného striebra.

Koloidné striebro skúsenosti

Napriek tomu, že lekármi a odborníkmi je koloidné striebro často zaznávané, ľudia preferujúci alternatívnu liečbu a odmietajúci antibiotiká poukazujú na jeho účinnosť v boji s rôznymi zdravotnými ťažkosťami.

Zvlášť uspokojivé účinky hlásia pri rôznych poraneniach kože, vrátane diabetických rán.

Ľudia majúci problémy s alergiou alebo intoleranciou antibiotík siahajú po koloidnom striebre, užívajú ho vnútorne a hlásia zlepšenie stavu. V krátkodobom horizonte môže priniesť koloidné striebro zlepšenie, no z dlhodobého hľadiska sú tu už vyššie spomínané riziká jeho vnútorného používania.

Ľudia potvrdzujú úľavu od bolesti hrdla a uší, zápalov očí, pri vonkajšom používaní koloidného striebra.

Pacienti uvádzajú zmiernenie príznakov Covid 19 pri užívaní rozprašovačom do nosa a úst.

Pozitívny vplyv bol potvrdený vo viacerých prípadoch pri používaní koloidného striebra na výplach úst – znížila sa prítomnosť bakteriálnych biofilmov na zuboch.

Priaznivci koloidného striebra ho využívajú aj ako ústnu vodu alebo kloktadlo.

Ženy uvádzajú úľavu od gynekologických ťažkostí (zápaly, kandidy) pri prikladaní obkladov z koloidného striebra.

Je dôležité poznamenať, že hoci mnoho ľudí potvrdzuje výhody koloidného striebra, jeho účinnosť je vo vedeckej komunite stále predmetom diskusií. Chýbajú dobre kontrolované klinické štúdie, ktoré by tieto tvrdenia podporili alebo vyvrátili.

Okrem toho nadmerné alebo dlhodobé používanie koloidného striebra môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám. Preto sa vždy odporúča poradiť sa s lekárom predtým, ako sa začne s používaním koloidného striebra.

Koloidné striebro – história použitia

V minulosti sa striebro vďaka svojim antimikrobiálnym vlastnostiam používalo ako univerzálny liek na rôzne infekcie a choroby. V skutočnosti prvé zaznamenané použitie striebra ako liečebného prostriedku pochádza z obdobia dynastie Han v Číne, 1500 rokov pred naším letopočtom.

Od koloidného striebra sa však rýchlo upustilo začiatkom 20. storočia, keď boli objavené antibiotiká a zistilo sa, že sú pri liečbe zdravotných ťažkostí a chorôb účinnejšie ako koloidné striebro.

Od 90. rokov 20. storočia začalo koloidné striebro opäť získavať popularitu ako alternatívna medicína. Jeho zástancovia tvrdia, že môže nahradiť antibiotiká alebo iné lekárske terapie na liečbu bakteriálnych, vírusových a plesňových infekcií.

Malá skupina ľudí dokonca tvrdí, že pomáha liečiť ochorenia, ako je borelióza, tuberkulóza, HIV a dokonca rakovina. Tieto tvrdenia však nepodporujú žiadne výskumy.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang