Jačmeň na oku je bežná akútna infekcia, ktorá sa vyskytuje na očnom viečku. Odborný termín pre tento stav je hordeolum. Hordeum je latinský výraz pre jačmeň, ktorý môže hordeolum pripomínať. Hordeola sa môže vyskytnúť na hornom alebo dolnom viečku, pričom spôsobuje citlivosť a nepríjemné pocity.
Jačmeň predstavuje akútny hnisavý zápal vo vlasovom folikule mihalnice alebo v mazovej žľaze. Názov „jačmeň“ získal, pretože má charakteristický okrúhly tvar pripomínajúci zrno. Vonkajšia neškodnosť tohto javu je klamlivá: jasne poukazuje na zníženie ochranných vlastností imunitného systému a vyžaduje si starostlivú liečbu, aby sa zabránilo recidívam a možným komplikáciám.
Včelie produkty a ich využitie môžu pritom zohrávať významnú úlohu v podpore imunity a zlepšení celkového zdravotného stavu, čo môže pomôcť pri prevencii týchto problémov, rovnako ako aj kaďa na otužovanie.
Kľúčové informácie článku
Jačmeň na oku je akútny hnisavý zápal vlasového folikulu mihalnice alebo mazovej žľazy.
Hlavnou príčinou jačmeňa sú baktérie stafylokoky pri oslabenom imunitnom systéme.
Príznaky zahŕňajú bolestivý opuch, začervenanie a slzenie oka.
Teplé obklady a správna hygiena môžu urýchliť hojenie jačmeňa.
Ak jačmeň pretrváva alebo sa zhoršuje, je potrebná návšteva lekára.
Jačmeň na oku
Stafylokoky, ktoré sa najradšej usádzajú na ľudskej pokožke a vlasoch, sa nijako neprejavujú pri dobrej imunite. Ich intenzívne rozmnožovanie je vyvolané znížením ochranných vlastností organizmu (napr. podchladením, závažnými ochoreniami a hypovitaminózou).
Preniknutím do štruktúry vlasového folikulu streptokoky spôsobujú zápal a hnisanie ako reakciu na patogénny mikroorganizmus. Toto je hlavná príčina jačmeňa v oku u pacientov všetkých vekových kategórií.
Ako sa jačmeň prejavuje?
Príznaky jačmeňa na oku môžu byť nasledovné:
- bolestivý, červený, opuchnutý hrbolček na očnom viečku
- rozmazané videnie
- škrabanie oka
- tik v oku
- pocit, akoby bolo niečo v oku
- slzenie
- citlivosť na svetlo
Niekedy môže byť ťažké rozlíšiť hordeolum od podobného ochorenia nazývaného chalazion. Chalazion môže vyzerať podobne ako hordeolum, no na rozdiel od hordeola je zvyčajne nebolestivý.
Príčiny vzniku jačmeňa na oku
Existuje niekoľko rizikových faktorov a príčin vzniku jačmeňa na oku:
- nosenie kontaktných šošoviek (aj keď sa pravidelne čistia, sú miestom výskytu baktérií)
- zvyk dotýkať sa viečok špinavými rukami
- veľké množstvo prachu v interiéri alebo exteriéri (pre udržiavanie prostredia s minimom prachu vo vnútri môže byť nápomocný robotický vysávač)
- blefaritída (zápalové ochorenie očných viečok spôsobené premnožením alebo nerovnováhou baktérií na viečkach)
- rosacea (ružovka je chronické zápalové ochorenie kože; niektorí ľudia s rosaceou majú postihnuté aj oči, tzv. očnú rosaceu)
- porucha funkcie meibomských žliaz (žľazy za normálnych okolností vylučujú olej do slzného filmu, ak sa upchávajú sú náchylnejšie na infekcie)
Pri nevyváženej strave, zvýšenej fyzickej námahe alebo stresových situáciách môže byť reakciou organizmu forma niekoľkých alebo viacerých hnisaní na viečkach alebo slizniciach.
Ako dlho pretrváva jačmeň na oku?
Jačmeň na oku zvyčajne ustúpi do 3 až 4 dní. Hoci v niektorých prípadoch môže pretrvávať týždeň alebo o niečo viac. Ak nezmizne po týždni alebo ak sa príznaky zhoršia, je potrebná návšteva lekára.
V zriedkavých prípadoch je na odstránenie jačmeňa potrebný chirurgický zákrok.
Jačmeň na oku liečba
Jačmeň na oku aj chalázia môžu vymiznúť samé. Pri silnej imunite ochorenie odznie aj bez špeciálnej liečby. Stane sa tak vtedy, ak infekcia prestane nepriaznivo pôsobiť na organizmus a aktivácia stafylokoka je potlačená.
Existuje niekoľko vecí, ktoré môžu tento proces urýchliť.
- Hygiena očných viečok
Pri liečbe jačmeňa na oku môžu pomôcť opatrenia na udržiavanie čistoty v oblasti očných viečok. Platí to najmä vtedy, ak je prítomná aj blefaritída. Na trhu sú dostupné rôzne očné kvapky na čistenie oblasti očných viečok napr. Ocuflash alebo Ophthalmo-Septonex.
- Masť na jačmeň na oku
Lokálne masti pomôžu urýchliť prerazenie hnisavého puzdra. Často používanou je dezinfekčná a protizápalová masť Ophthalmo-Azulen alebo očný framykoin na jačmeň na oku, ktorý je však na lekársky predpis.
- Antibiotiká
Ak hordeolum nereaguje na liečbu, môžu sa použiť perorálne antibiotiká. Lokálne antibiotiká sa môžu použiť na zabránenie šírenia baktérií. Tie sú zvyčajne vo forme masti.
Jačmeň na oku – domáca liečba
Akákoľvek liečba jačmeňa by mala byť dohodnutá s oftalmológom. Čím skôr pacient vyhľadá pomoc, tým rýchlejšie sa s patológiou dokáže vyrovnať.
Niektoré ľudové recepty môžu ohroziť zrak. Môžu spôsobiť pretrhnutie hnisavého puzdra a infikovať sliznicu oka so závažnejšími následkami. Kúra predpísaná odborníkom bude mnohonásobne účinnejšia a bezpečnejšia.
Spomedzi relatívne bezpečných typov na domácu liečbu jačmeňa uvádzame:
Teplé obklady
Prikladanie teplých obkladov môže pomôcť odvodniť hordeolu. Čistý uterák alebo vatový tampón sa namočí do teplej vody, priloží na oči približne na 15 minút, a to 3 až 6-krát denne. Obklady pomáhajú nielen zmierniť bolesť, aj otvoriť zablokovaný pór na odvodnenie a rýchlejšie hojenie oblasti.
Pri používaní teplých obkladov je potrebné dbať na to, aby sa vyhlo spáleniu jemnej pokožky viečok.
Bylinky na jačmeň na oku
Bylinky sú univerzálny liečebný prostriedok pri mnohých chorobách a zdravotných ťažkostiach. Pri dodržaní správnych hygienických zásad môžu pomôcť aj v boji s jačmeňom.
Na teplé obklady možno použiť harmančekový odvar (čaj – nie horúci). Účinnými bylinkami sú aj železník, svetlík alebo očianka.
Používané sú aj tradičné čajové vrecúška. Čaje, najmä čierny a zelený, obsahujú triesloviny, ktoré pomáhajú zmierniť ochorenie.
Jačmeň na oku u detí
Jačmeň na oku sa relatívne často objavuje aj u detí. Rovnako ako u dospelých je miesto bolestivé, objavuje sa začervenanie a dokonca aj opuch – to všetko znáša dieťa ťažšie ako dospelý človek. U detí sa toto ochorenie môže rozvinúť hneď v oboch očiach.
Na začiatku sa zvyčajne objaví opuch v oblasti okraja viečka, potom opuchne celé oko. V prípade, že sa stav podcení a rodič nevyhľadá lekára, oko sa môže úplne prestať otvárať. Okrem toho deti často bolí hlava a viečko môže šklbať.
Pri priaznivom priebehu ochorenia dochádza na 4. deň k prielomu abscesu a pohoda dieťaťa sa postupne zlepšuje. Je neprípustné pokúšať sa hnis dostať von, pretože to môže spôsobiť hnisavú meningitídu alebo absces očného viečka.
Netreba zabúdať ani na osobnú hygienu, čistotu detskej postieľky (výmena posteľnej bielizne) a častú výmenu uterákov.
Jačmeň na oku je hoci môže byť nepríjemný a spôsobiť dočasné zhoršenie zraku, sa zvyčajne vylieči sám alebo jednoduchou domácou starostlivosťou.
Ak však stav pretrváva, opakuje sa, alebo sa stáva závažným, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc. Správna hygiena a starostlivosť o oči môže pomôcť predísť jeho vzniku a následným nepríjemnostiam.
Čo pomáha na jačmeň na oku?
Jačmeň v oku sa nesmie stláčať ani prepichovať. Hrozí pri tom riziko vážnejšej infekcie.
Ženy, ktoré majú jačmeň na oku by mali prestať na oči používať make-up a akékoľvek kozmetické očné masti alebo krémy. Taktiež by mali prestať nosiť kontaktné šošovky, pretože infekcia sa môže rozšíriť na rohovku.