Bolesť ucha je častým ochorením, najmä u detí. Najčastejšie je dôsledkom infekcia ucha. Príčin však môže byť viac. Čo všetko spôsobuje bolesť ucha? Ako sa pri nej dá pomôcť?
Kľúčové informácie článku
Aké sú príčiny bolesti ucha?
Čo pomôže proti bolesti ucha?
Ako si poradiť s bolesťou ucha u detí?
Bolesť ucha signalizuje buď problém v uchu alebo môže ísť o bolesť prenesenú z inej časti tela.
Bolesť spôsobená infekciou stredného ucha sa pravdepodobne sama zlepší do 7 dní a zvyčajne nebudú potrebné ani antibiotiká.
Na krátkodobú úľavu sa používajú lieky proti bolesti, ako je paracetamol alebo ibuprofén. Niekedy je bolesť ucha spôsobená vážnejším problémom a bude potrebná lekárska pomoc.
Čo spôsobuje bolesť ucha?
Bolesť ucha najčastejšie spôsobuje infekcia stredného alebo vonkajšieho ucha. Ďalšie časté príčiny bolesti ucha sú:
- zmeny tlaku vzduchu, napríklad pri vzlietaní alebo pristávaní v lietadle, pozor najmä pri cestovaní s deťmi
- predmet v uchu (cudzie teleso)
- poranenie ucha alebo bubienka
- nahromadenie ušného mazu
Bolesť v uchu však môže byť spôsobená aj problémom v inej časti tela.
Bolesť ucha a hrdla
Ak bolesť ucha sprevádza silná bolesť hrdla, môže ísť o infekciu, napríklad angínu, laryngitídu alebo zápal hltana. V skutočnosti je bolesť ucha často najhorším príznakom jedného z týchto ochorení. Ďalšou príčinou môžu byť rôzne alergie, mononukleóza alebo iné ochorenia, ktoré vyžadujú liečbu.
Alergény, ako napríklad peľ a prach, môžu vyvolať alergickú reakciu, ktorá spôsobí zápal sliznice, ktorá vystiela nosové dutiny a uši. To spôsobuje nadbytok hlienu stekajúceho do hrdla. Ten je častou príčinou podráždenia a bolesti hrdla.
Zápal môže spôsobiť aj upchatie uší, čím bráni správnemu odtoku hlienu. To vedie k tlaku a bolesti uší.
Bolesť hrdla pri prehĺtaní a bolesť ucha
Bolesť ucha je niekedy sprievodným príznakom zápalu mandlí. Mandle sú dve žľazy umiestnené na každej strane hrdla.
Ich zápal je častejší u detí, môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku. Môže byť spôsobená baktériami alebo vírusmi, napríklad aj bežným prechladnutím.
Najčastejšími príznakmi sú červené, opuchnuté mandle a bolesť hrdla. Medzi ďalšie patria bolesť pri prehĺtaní, bolesť ucha pri prehĺtaní, opuchnuté lymfatické uzliny na krku, biele alebo žlté škvrny na mandliach a horúčka.
Bolesť hrdla a ucha na jednej strane
Ak niekoho bolí hrdlo a ucho zároveň, no len na jednej strane, môže to spôsobovať ochorenie kĺbu sánky, infekcia, absces zubu, ktorého príčinou je hlboký zubný kaz, aj alergia. Ak je bolesť ucha prenesená zo zubov, je to preto, že nervy v tvári a na krku sa nachádzajú veľmi blízko vnútorného ucha.
Bolesť hrdla a ucha na jednej strane môže byť tiež prejavom mandľových kameňov, ktoré obsahujú odumreté tkanivo zo samotných mandlí a zo sliznice úst. Niekedy zase ide o paratonzilárny absces. To je bolestivý, hnisavý útvar, ktorý sa tvorí v zadnej časti hrdla v blízkosti mandlí.
Bolesť ucha na jednej strane je tiež prejavom najčastejšej príčiny ťažkostí s ušami – zápalu stredného ucha.
Bolesť ucha na dotyk
Pri zápale vonkajšieho ucha býva ušnica citlivá na dotyk. V tomto prípade bude na liečbu pravdepodobne potrebný predpis na antibiotické ušné kvapky.
Zápal vonkajšieho ucha často vzniká pri plávaní a kúpaní sa. Vo zvukovode sa začne hromadiť voda zachytená v ušnom kanáli.
Ucho môže byť červené, opuchnuté, občas svrbí alebo z neho vyteká hnis. Táto príčina bolesti ucha nie je nákazlivá. Aby sa jej kúpajúci sa vyhli, musia udržiavať uši počas plávania a po ňom suché.
Keďže problémy s ušami z častejšie kúpania hrozia aj na dovolenke, je dobré mať vždy vybavené cestovné poistenie.
Bolesť ucha a sánky
Poruchy temporomandibulárneho kĺbu (TMD) sú skupinou ochorení postihujúcich kĺby, ktoré sa nachádzajú na oboch stranách čeľuste. TMD spôsobuje bolesť a dysfunkciu týchto kĺbov, ktoré riadia pohyb čeľuste.
Toto ochorenie je častejšie u ľudí, ktorí zatínajú zuby a škrípu nimi. Presná príčina však nie je známa. Ochorenie sánkového kĺbu býva niekedy sprevádzané bolesťou ucha.
Bolesť ucha a hlavy
Vzťah medzi bolesťou ucha a bolesťou hlavy môže byť multifaktorálny a môže sa líšiť v závislosti od príčiny. Prepojenie uší, nosa a hrdla znamená, že zápal prínosových dutín môže viesť k hromadeniu hlienu, čo má za následok bolesti hlavy.
Hlien sa navyše môže rozšíriť do stredného ucha, spôsobiť infekciu a ďalej prispieť k bolestiam hlavy alebo migréne. K vzniku bolestí hlavy prispieva aj stres.
Pulzujúca bolesť ucha
Silné, pulzujúce bolesti ucha, ktoré sa vyskytujú najmä večer alebo v noci, sú charakteristickým znakom akútnej infekcie stredného ucha. Je veľmi bolestivá a môže sa vyskytnúť na jednej alebo oboch stranách, v akomkoľvek veku.
Zápal stredného ucha sprevádzaný pulzujúcou bolesť ucha môže spôsobiť bežné prechladnutie, infekcia dýchacích ciest alebo angína. Vírusy alebo baktérie sa cez nosohltan dostanú do stredného ucha.
Ďalšie príznaky zápalu stredného ucha sú tieto:
- zvonenie v ušiach
- horúčka
- strata sluchu
- ťažkosti so spánkom
- bolesti hlavy
- bolesť za uchom
- nevoľnosť, vracanie a hnačka (zriedkavé)
- nešpecifické bolesti brucha (najmä u detí)
Pri podozrení na infekciu ucha a hrdla, či pri neustupujúcej bolesti ucha sa odporúča navštíviť lekára.
Čo na bolesť ucha
Spôsob liečby bolesti ucha závisí od toho, čo bolesť spôsobuje. Základným prostriedkom proti bolesti ucha je užitie analgetík v podobe paracetamolu alebo ibuprofenu.
Ak uši bolia kvôli nahromadenému mazu, možno budú potrebné ušné kvapky na jeho zmäkčenie. Možno bude treba, aby ušný kanál vyčistil zdravotník.
Nikto by sa nikdy nemal pokúšať odstrániť niečo, čo mu uviazlo v uchu, sám – treba požiadať o pomoc lekára. V rámci prevencie sa neodporúča čistiť uši vatovými tyčinkami, môžu poškodiť uši a maz účinne neodstránia.
Ak má pacient zápal stredného ucha a jeho lekár si myslí, že príčinou je baktéria, môže mu predpísať antibiotiká. Ak nie, môže odporučiť liečbu alergie antihistaminikom a nosovým steroidom.
Čo na bolesť ucha – babské rady
Medzi prostriedky, ktoré môžu pri bolesti ucha priniesť úľavu, patria držanie teplej látky alebo teplého obkladu na vonkajšej strane ucha a spanie s hlavou položenou na dvoch (alebo viacerých) vankúšoch. Ďalšími domáci prostriedkami proti bolesti ucha sú napríklad kvalitný olivový olej, bylinkové kvapky, zázvor či cesnak.
Ak za bolesť ucha môže nahromadený ušný maz, pacient môže skúsiť pár kvapiek peroxidu vodíka nakvapkať do ucha. Nechať ho niekoľko minút odstáť a potom nechať odkvapkať do umývadla. Následne si vypláchne ucho čistou destilovanou vodou.
Bolesť ucha ocot
Je tiež možné skúsiť domácu liečbu pomocou octu, hoci by nemal nahradiť radu lekára. Neexistujú štúdie, ktoré by jednoznačne dokazovali, že ocot lieči infekcie uší. Obsahuje však kyselinu octovú, ktorá je antibakteriálna, čiže ničí baktérie.
Ocot by sa mal používať len pri infekciách vonkajšieho ucha. Nižšie sa nachádza recept na kvapky do uší z octu s teplou vodou.
Recept na ušné kvapky z octu
Zmiešať rovnaký diel jablčného octu s teplou, nie horúcou vodou. Aplikovať 5 až 10 kvapiek do každého postihnutého ucha pomocou čistej fľaše s kvapkadlom alebo striekačky. Ucho si zakryť vatovým tampónom alebo čistou látkou a nakloniť na bok, aby sa kvapky dostali do ucha a usadili sa v ňom.
Takto treba postupovať približne 5 minút. Táto aplikácia sa opakuje tak často, ako je potrebné na liečbu infekcie vonkajšieho ucha.
Bolesť ucha u detí
Najčastejšou príčinou bolesti ucha u detí je infekcia, napríklad infekcia stredného ucha alebo infekcia vonkajšieho ucha. Keďže spojovacia časť medzi uchom a nosohltanom je u detí ešte iná – veľmi krátka a široká, sú deti na infekcie stredného ucha obzvlášť náchylné.
Mikróby môžu ľahšie preniknúť do stredného ucha. Čím je dieťa staršie, tým viac rastie dĺžka Eustachovej trubice. Vďaka tomu je menej pravdepodobné, že sa infekcie stredného ucha budú vyskytovať, aj keď dieťa bude staršie.
Obzvlášť často postihuje zápal stredného ucha deti od troch mesiacov do troch rokov. Podľa štatistík každé druhé európske dieťa trpí zápalom stredného ucha aspoň raz v prvom roku života. Do siedmeho roku života trpí infekciou stredného ucha každé dieťa. Ochorenie sa častejšie vyskytuje u chlapcov ako u dievčat.
Ďalšie príčiny bolesti ucha u detí
Nie vždy je bolesť ucha u dieťaťa spôsobená zápalom. Môže ju spôsobiť aj jeden z týchto faktorov:
- Deti si niekedy dávajú do uší cudzie predmety, ktoré môžu spôsobiť bolesť.
- Nahromadený ušný maz zablokuje zvukovod a spôsobí dieťaťu aj bolesť ucha.
- Menej často môže byť príčinou bolesti ucha prasknutý bubienok v dôsledku nehody alebo preto, že si dieťa príliš hlboko do ucha strčilo vatovú tyčinku alebo podobný predmet.
- Dieťa môže bolieť ucho aj preto, že niekde v blízkosti ucha má poranenie alebo infekciu a cíti bolesť v uchu. Môže sa to stať napríklad pri zápale prínosových dutín alebo angíne.
- Bolesť ucha môže byť spôsobená aj škrípaním zubov alebo inými zubnými problémami.
Niekedy je bolesť ucha spôsobená aj vážnejším problémom.
Čo na bolesť ucha u detí
Podľa potreby sa môže podať paracetamol alebo ibuprofén na zmiernenie bolesti. Treba si pozorne prečítať návod na použitie a zistiť správne množstvo – podľa hmotnosti, nie podľa veku dieťaťa. Ibuprofén sa nemá podávať dieťaťu mladšiemu ako 6 mesiacov.
Priloženie vlažnej látky na ucho môže tiež pomôcť pri bolesti, rovnako ako zdvihnutie hlavy dieťaťa počas spánku. Ušné kvapky sa nemajú používať, pokiaľ to lekár nepovolí.
Prečo spôsobuje bolesť ucha prievan
Ľudské uši nie sú pokryté vrstvou tuku, ktorá pokrýva zvyšok tela. Znamená to, že sú vystavené poveternostným vplyvom. Studený vzduch sa môže dostať aj k ušnému bubienku, ktorý je veľmi citlivý.
Každý človek je iný, takže tí, ktorí často pociťujú bolesť uší v chlade, môžu mať iné zloženie nervov v ušiach ako ostatní.
Ak s týmto problémom človek bojuje, zvyčajne sa nemusí obávať. Nespôsobí žiadne trvalé poškodenie. Príznaky je možné zmierniť nosením čiapky alebo chráničov uší pri trávení času vonku alebo v prievane.
V prípade, ak bolesť ucha spôsobujú napríklad štuple do uší na spanie, je potrebné okamžite obmedziť alebo úplne vynechať ich používanie.