Ako tvoriť z gaštanov

gastany

Vždy na jeseň sa každý teší na prechádzky prírodou. Je krásne pestrá a hlavne sa počas prechádzky dá nazbierať kopec kreatívneho materiálu na tvorenie s deťmi. A gaštany patria neodmysliteľne k najobľúbenejším plodom, s ktorými sa dá doslova čarovať.

Na výrobu našich „gaštankov“ (postavičiek z gaštanov) sa dajú okrem gaštanov použiť aj šípky, zápalky a špáradlá, rôzne vlnené guličky, umelé oči, rôznofarebné tvary z tvrdého papiera, lepiaca hmota, nožík a nožnice.  Na vyvŕtanie dierok je dobré použiť malý šrubováčik.

Výroba postavičiek z gaštanov

Výroba figúrok z gaštanov je zábavná a kreatívna činnosť, ktorú si deti môžu užiť. Je to jednoduché remeslo, ktoré si vyžaduje len niekoľko materiálov.

Na začiatok treba zhromaždiť materiály vrátane gaštanov, ostrého noža, lepidla a akýchkoľvek požadovaných ozdôb. Je dôležité vybrať gaštany, ktoré sú v dobrom stave. Po zozbieraní materiálu deti radi gaštany očistia. Gaštany možno uvariť alebo upiecť, aby sa odstránili škrupiny, a potom ich utrieť vlhkou handričkou.

Potom môžu deti začať vytvárať figúrky. Pomocou noža môžu deti vyrezať gaštany do ľubovoľného tvaru. Neexistujú žiadne pravidlá, čo vytvárať, takže deti môžu využiť svoju fantáziu a vytvoriť čokoľvek od zvieratiek až po slová.

Po vyrezaní postavičiek možno lepidlom pripevniť akékoľvek ozdoby. Na oživenie postavičiek možno použiť ozdoby, ako sú pierka, farby alebo korálky.

Nakoniec je možné figúrky vystaviť. Deti môžu figúrky zavesiť na stuhy alebo ich umiestniť do misky na obdiv.

Výroba figúrok z gaštanov je zábavná a vzdelávacia činnosť, ktorú si môžu užiť deti aj dospelí. Podporuje kreativitu a poskytuje príležitosť spoznať rôzne materiály a nástroje.

Niekoľko výrobkov na inšpiráciu

Prvým výrobkom, ktorý zvládnu aj deti, je zvedavá húsenička. Na to je potrebné použiť gaštany ako základňu a spojiť ich malými kúskami špáradiel. Na hlavu možno nalepiť umelé oči pomocou lepiacej hmoty. Je šikovná na lepenie aj s tými najmenšími deťmi, pretože hneď drží a nie sú z nej polepené prsty ani nič iné.

Ako tykadlá možno použiť zápalky a ako nos zasa malú vlnenú guličku. Hotovú hlavu húseničky je možno spojiť s vertikálne spojenými  gaštanmi.

Ďalšia jednoduchá postavička je sova. Na jej výrobu je potrebný jeden väčší gaštan, malá kvetinka, ktorá sa použije ako nožičky, hviezdička, z ktorej sa spraví zobáčik a koliesko, ktoré po rozstrihnutí napoly vytvorí krídla.

Oči sa vyrobia vlepením plastových očí do prázdnej dutinky žaluďov. Všetky časti spolu držia pomocou lepiacej hmoty.

Výrobou žirafy sa deti naučia, ako udržať balans pri spájaní gaštanov. Stačí použiť iba dva gaštany a pár drobností.

Najväčšia výzva na udržanie stability bola postavička Gaštanka. Je dobré začať so stabilnou základňou, ktorá vytvorí nohy. Postupne sa pridávajú gaštany na telo a hlavu. Nakoniec je možné doplniť ruky a pár doplnkov na hlavu.

Tvorenie z gaštanov je naozaj zábavné. Vyrobiť sa dá veľa postavičiek, s ktorými sa dá vďaka ich pevnosti aj zahrať. Deti sa tomu určite veľmi potešia.

Niekoľko receptov z gaštanov, ktoré zvládnu aj deti

Gaštany sú vynikajúcim zdrojom výživy, ktorý si môžu vychutnať dospelí aj deti. Hoci si mnohí ľudia spájajú gaštany s pečením na otvorenom ohni, existuje množstvo iných spôsobov, ako z týchto orechov pripraviť chutné jedlá.

S niekoľkými jednoduchými prísadami môžu byť deti v kuchyni kreatívne a pripraviť si rôzne chutné pochúťky.

1. Jedným z najjednoduchších receptov pre deti na prípravu gaštanov je jednoduchá gaštanová polievka. Všetko, čo je potrebné, je niekoľko gaštanov, kurací vývar a zelenina podľa vlastného výberu.

Začnite varením gaštanov v kuracom vývare približne pätnásť minút. Keď sú gaštany uvarené, rozmixujte ich s vývarom a zeleninou v mixéri alebo kuchynskom robote, kým nedosiahnete konzistenciu polievky.

2. Gaštany možno použiť aj na prípravu lahodnej gaštanovej nátierky. Začnite tým, že gaštany budete dvadsať minút variť vo vode. Keď sú gaštany uvarené, nechajte ich vychladnúť a potom ich roztlačte na kašu.

Gaštanovú pastu zmiešajte s trochou smotanového syra a niekoľkými lyžičkami cukru. Pridajte štipku soli a trochu škorice na dochutenie. Túto zmes natrite na plátky toastov alebo sušienok a pripravte si chutnú desiatu.

3. Pre maškrtníkov sa z gaštanov dá pripraviť aj lahodný gaštanový koláč. Vo veľkej miske zmiešajte šálku masla s dvoma šálkami cukru a šľahajte, kým sa nespraví svetlá a nadýchaná hmota. Potom pridajte dve vajcia, jednu šálku gaštanov, lyžičku prášku do pečiva, lyžičku sódy bikarbóny, lyžičku vanilkového extraktu a dve šálky múky.

Miešajte, kým sa všetko dôkladne nespojí, a potom cesto nalejte do vymastenej formy. Pečieme asi tridsať minút na 170 °C a pred podávaním necháme vychladnúť.

Gaštany sú pre deti skvelým spôsobom, ako sa zabaviť v kuchyni. S niekoľkými jednoduchými prísadami môžu deti vytvoriť chutné jedlá, na ktorých si pochutná celá rodina.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang