Afty v ústach – liečba, príčiny, u detí

Afty sú najčastejším vredovým ochorením ústnej sliznice, ktoré sa prejavuje ako bolestivá rana. Nazývajú sa aj aftóza, aftózna stomatitída alebo vredy. Môžu sa objaviť na jazyku, ďasnách, podnebí, vnútornej strane pier alebo pod jazykom. Môžu byť bolestivé a často znepríjemňujú jedenie a rozprávanie.

Kľúčové informácie článku

Afty sú bolestivé vredy v ústach, ktoré postihujú jedného z piatich ľudí.

Nie sú nákazlivé a ich príčina nie je presne známa, ale môžu ich spôsobiť stres, poranenia či nedostatok vitamínov.

Afty sa často zamieňajú s oparmi, ktoré sú spôsobené vírusom a sú nákazlivé.

Liečba zahŕňa protizápalové pasty, antiseptické ústne vody a domáce prostriedky, ako je vyplachovanie úst slanou vodou.

Afty zvyčajne zmiznú samy, ale môžu znepríjemniť jedenie a rozprávanie.

Afty v ústach sa objavia počas života takmer u každého. Postihujú aspoň občas približne jedného z piatich ľudí. Zvyčajne sa prvýkrát objavia v detstve alebo dospievaní a častejšie postihujú ženy ako mužov.

Afty v ústach – nepatrný, bolestivý problém

Afty sa začínajú ako biely alebo žltkastý vred v ústach s červeným ohraničením. Zvyčajne sú veľmi malé (menej ako 1 milimeter), no môžu narásť do priemeru 1,5 až 2 cm.

Okrem samotných vredov (afty) má toto ochorenie len veľmi málo sprievodných príznakov. Predtým, ako dôjde k ulcerácii, môžu niektorí jedinci začať pociťovať pálenie alebo svrbenie vo vnútri úst, čo môže byť bolestivé. Po vzniku vredov sa často vyskytuje lokalizovaná bolesť rôzneho stupňa.

Afta a opar

Afty a opary sa občas navzájom zamieňajú, nie je to to isté.

  • Opary

Niekedy nazývané pľuzgiere z horúčky – sú spôsobené vírusom herpes simplex typu 1 (HSV-1) alebo typu 2 (HSV-2). Keďže opary sú spôsobené vírusmi, sú vysoko nákazlivé a môžu sa šíriť pri blízkom osobnom kontakte, napríklad pri bozkávaní. Opary vyzerajú ako pľuzgiere, sú naplnené tekutinou a môžu sa objaviť v zhlukoch na ústach alebo genitáliách.

  • Afty

Nie sú spôsobené infekciou, teda nie sú nákazlivé.

Afty na rozdiel od oparu nie sú spôsobené vírusmi, a teda nie sú infekčné.

Afty v ústach príčina

Presná príčina alebo príčiny áft v ústach nie sú známe. Predpokladá sa však, že ich vznik je spôsobený jedným alebo kombináciou vonkajších spúšťačov.

Medzi možné spúšťače aftóznych vredov patria:

  • emocionálny stres
  • drobné poranenie ústnej dutiny (napr. porezanie, popálenie, uhryznutie pri jedle, zubárska práca, nešetrné čistenie zubov alebo zle padnúca zubná protéza)
  • laurylsulfát sodný – účinná zložka niektorých zubných pást a ústnych vôd (táto zlúčenina nie je dokázaná ako spúšťač, je známe, že predlžuje čas potrebný na zahojenie vredov)
  • niektoré jedlá a nápoje (káva, čokoláda, vajcia, syr, kyslé alebo korenené jedlá)
  • nedostatok niektorých vitamínov alebo minerálov vrátane zinku, B-12, kyseliny listovej a železa, ktorý sa môže prejaviť anémiou
  • alergická reakcia na baktérie v ústnej dutine
  • používanie tabakových výrobkov, ako aj ukončenie ich používania
  • hormonálne zmeny súvisiace s tehotenstvom
  • oslabenie imunitného systému v dôsledku určitých chronických ochorení (imunodeficiencia)

Čiastočne môže byť príčina aj genetická, keďže 40 % ľudí, u ktorých sa afty vyskytnú, má toto ochorenie v rodinnej anamnéze.

Afty v ústach u detí

Aftózna stomatitída sa zvyčajne prvýkrát vyskytuje u detí a dospievajúcich vo veku od 10 do 19 rokov. Približne u tretiny postihnutých detí sa lézie objavujú aj niekoľko rokov po prvom prepuknutí ochorenia. Tieto vredy nie sú nákazlivé a nemôžu sa šíriť z jedného dieťaťa na druhé.

Presná príčina tohto ochorenia nie je známa. Predpokladá sa však, že na vzniku aftóznych vredov sa podieľa mnoho faktorov, tie sú u deti rovnaké ako aj u dospelých.

Afty spravidla nie sú sprevádzané horúčkou, no spôsobujú bolesť pri jedení a umývaní zubov. Deti často odmietajú jedlo aj niektoré dráždivé nápoje.

Keďže nejde o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu, antivírusové lieky a antibiotiká sú spravidla v liečbe neúčinné.

Liečba môže zahŕňať:

  • zvýšený príjem tekutín
  • paracetamol pri horúčke alebo bolesti
  • správna ústna hygiena
  • lokálne lieky (na zníženie bolesti vredov)
  • výplachy úst (na zmiernenie bolesti)
  • zvýšený príjem vitamínu C a vitamínov skupiny B

Je obzvlášť dôležité, aby sa dieťa vyhýbalo koreneným, slaným alebo kyslým jedlám, ktoré môžu spôsobiť ďalšie podráždenie ústnej dutiny.

Afty a soor u detí môžu spôsobovať aj podráždenosť, problémy so spánkom a nechutenstvo.

Soor – čo je to?

Soor je typom aftózy, ktorá je spôsobená kvasinkami. Malé množstvo organizmov Candida bežne žije na zdravej koži a v zdravých ústach. Zvyčajne sú neškodné, ak dôjde v ústach k ich premnoženiu, môže to viesť k vzniku sooru u detí.

Asi u jedného zo siedmich detí sa niekedy vyskytne soor v ústnej dutine. Najčastejšie sa vyskytuje u detí mladších ako 10 týždňov, môže sa vyskytnúť aj u niektorých starších detí.

Soor sa prejavuje bielym povlakom v ústach, nechuťou, problémami s prehĺtaním a dojčením

Príčiny vzniku sooru u detí:

  • nezrelosť imunitného systému (nedokáže kontrolovať množstvo kvasiniek v ústach)
  • nákaza už pri pôrode (z plodovej vody)
  • antibiotická liečba (môže zničiť zdravé baktérie v ústnej dutine)
  • liečba matky antibiotikami (v prípade dojčených detí)

Niektoré deti nemusia byť infekciou obťažované. U niektorých môže byť soor sprevádzaný bolesťou v ústach. Niektoré deti môžu slintať, alebo sa kvôli bolestivosti odmietajú riadne kŕmiť.

Ak sa u dieťaťa objaví soor, je potrebné navštíviť lekára. Hoci soor vie potrápiť dojčatá a mamičky si pre starosti na chvíľu zabudnú naplno užívať materskú, liečba sooru zvyčajne netrvá dlho – štyri až sedem dní a nebýva komplikovaná. Zvyčajne sa ústna dutina potiera predpísaným liečivom. Toto ochorenie má však často tendenciu opakovať sa aj po úspešnej liečbe.

Napriek tomu, že soor je v detskom veku bežným ochorením, je veľmi dôležité začať liečbu okamžite a hlavne dodržiavať dôsledný režim užívania antimykotík. Okrem toho je pri účinnom zvládaní tohto ochorenia nevyhnutné udržiavať osobnú hygienu a dôsledne dodržiavať odporúčané preventívne opatrenia.

Ako liečiť afty v ústach?

Afty alebo vredy v ústach sa nedajú vyliečiť, no existujú spôsoby, ako zvládnuť ich príznaky. Vo väčšine prípadov vredy zmiznú bez liečby a na zvládnutie bolesti stačí vyhýbať sa tvrdým a dráždivým potravinám, prípadne použiť chladivé obklady na postihnuté miesto.

Ak je potrebná ďalšia liečba, existuje niekoľko možností, pričom zvolený postup závisí od posúdenia lekára.

Protizápalová liečba

Voľnopredajné lokálne protizápalové pasty aplikované priamo na problematickú oblasť môžu byť účinné pri zvládaní príznakov áft najmä menších druhov. Tieto pasty by sa mali aplikovať dva až štyrikrát denne, riadiť sa treba odporúčaniami lekára alebo lekárnika.

Antiseptická a antibiotická liečba aftóznych vredov

Používanie antiseptických ústnych vôd (napr. s obsahom chlórhexidínu) dvakrát denne môže byť súčasťou liečebného režimu aftóznych vredov.

V zriedkavých prípadoch môže lekár predpísať lokálne alebo perorálne antibiotiká. Zvyčajne sa podávajú vo forme ústnej vody, pričom antibiotikum sa rozpustí vo vode, rozotrie po ústach a vypľuje. Môže to byť potrebné niekoľkokrát denne počas niekoľkých dní.

Afty v ústach – domáca liečba

Okrem farmakologickej liečby existuje niekoľko populárnych domácich prostriedkov na afty, medzi najúčinnejšie patria:

  • vyplachovanie úst slanou vodou
  • vyplachovanie úst roztokom sódy bikarbóny a vody
  • kloktadlo zo šalvie a harmančeka
  • nanesenie magnéziového mlieka na vred po výplachu
  • potieranie áft medom (zvlhčuje a upokojuje)
  • priloženie ľadovej drte alebo kociek na postihnuté miesto na zníženie opuchu
  • mastičky na prerezávanie zubov obsahujúce lokálne anestetikum na zmiernenie bolesti a nepohodlia
  • zníženie stresu
  • vyhýbanie sa tvrdým jedlám alebo jedlám, ktoré môžu poškriabať vnútro ústnej dutiny
  • výživové doplnky, ako sú kapsule s vitamínom B-12, kapsule s vitamínom D, folátové tablety alebo zinok, môžu tiež znížiť riziko vzniku vredov

Domáca liečba predstavuje akúsi prvú pomoc v boji s aftami. Väčšinu surovín, ktoré môžu zmierniť bolestivosti v ústach pri aftách možno nájsť doma a určite stojí za to ich vyskúšať pred tým, ako sa siahne po liečivách z lekárne.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang