Nadúvanie je zvyčajne problémom tráviaceho traktu, hoci svoju úlohu zohrávajú aj hormóny a stres. Niekedy ide o skrytý zdravotný stav. Nafúknuté brucho je napäté, plné a často aj bolestivé. Čo môže tento stav spôsobovať a ako sa ho zbaviť, či mu predísť?
Kľúčové informácie článku
Čo spôsobuje nafúknuté brucho?
Ako súvisí nafúknuté brucho s ochoreniami pankreasu alebo vaječníkov?
Lieky, probiotiká či detox na nafúknuté brucho
Nafúknuté brucho je predovšetkým pocit napätia, tlaku alebo plnosti v bruchu. Môže aj nemusí ho sprevádzať viditeľne nafúknuté (opuchnuté) brucho. Tento pocit môže byť od mierne nepríjemného až po intenzívne bolestivý. Zvyčajne po určitom čase zmizne, u niektorých ľudí však ide o opakujúci sa problém.
Tráviace problémy a hormonálne výkyvy môžu spôsobovať cyklické nadúvanie. Ak nadúvanie nemizne, treba vyhľadať lekársku starostlivosť, aby sa zistila príčina.
Nafúknuté brucho po jedle
Najčastejšou príčinou bolesti brucha a nadúvania je nadbytok črevných plynov. Ak sa po jedle nafúkne brucho, môže to byť problém s trávením. Môže ísť o jednoduchú príčinu, ako je príliš rýchle jedenie, alebo môže ísť o potravinovú intoleranciu či iné ochorenie, ktoré spôsobuje hromadenie plynov a obsahu tráviaceho traktu. V najhoršom prípade môže ísť aj o cystickú fibrózu, ktorá je však genetickým ochorením.
Plyn je prirodzeným vedľajším produktom trávenia, no príliš veľa črevného plynu znamená, že trávenie nie je v poriadku. Plyny sa síce môžu prijímať prehĺtaním vzduchu alebo pitím sýtených nápojov, tieto plyny však väčšinou unikajú grganím skôr, ako sa dostanú do čriev. Plyny v črevách vznikajú najmä pri trávení sacharidov črevnými baktériami v procese nazývanom fermentácia.
Ak prebieha príliš veľké kvasenie, je to preto, že príliš veľa sacharidov nebolo prirodzene vstrebaných v procese trávenia, kým sa dostali k črevným baktériám. To môže mať niekoľko príčin. Možno niekto jednoducho len zjedol príliš veľa a príliš rýchlo. Alebo to môže byť špecifická potravinová intolerancia alebo gastrointestinálne ochorenie.
Konzumácia fermentovaných nápojov, ako je kombucha nápoj, môže niekedy ovplyvniť trávenie, najmä ak je organizmus citlivý na určité zložky.
Čo na nafúknuté brucho?
To, čo prinesie úľavu z dlhodobého hľadiska, bude závisieť od príčiny ťažkostí. Možno bude potrebná odborná diagnóza. Ak však niekto hľadá domáce prostriedky, ktoré uvoľnia nafúknuté veľké brucho alebo do budúcna zabránia nadúvaniu, môže vyskúšať niekoľko tipov.
Bylinkové čaje z mäty piepornej, harmančeka, zázvoru, kurkumy a feniklu môžu podporiť trávenie a pomôcť spracovať plyny. Púpavový čaj môže pomôcť zmierniť zadržiavanie vody.
Medzi preventívne opatrenia proti nafúknutému bruchu patrí dostatočný príjem vlákniny, nesýtených nesladených nápojov a pravidelné cvičenie. Treba tiež dbať na to, čo a ako sa je.
Je dobré sa vyhýbať polotovarom, mastným a presoleným jedlám. Na jedlo si treba vyhradiť dostatok času, aby mohla byť potrava poriadne požutá a lepšie pripravená na trávenie.
Detox na nafúknuté brucho
Špeciálny detox proti nadúvaniu spočíva v tom, že sa človek zbaví všetkých zložiek, ktoré by mohli viesť k nadúvaniu alebo dehydratácii: mliečnych výrobkov, fazule, lepku, hlúbovej zeleniny ako karfiol či kapusta, sýtených nápojov, cukru, spracovaných potravín a alkoholu.
Naopak do stravy zaradí čo najviac potravín s vysokým obsahom živín a reguláciou sodíka, ako sú kajenské korenie, zázvor, fenikel, banány, citróny, melón a matcha.
Lieky na nafúknuté brucho
Doplnky stravy s horčíkom pomáhajú neutralizovať žalúdočnú kyselinu a uvoľňovať črevné svaly. Horčík má prirodzený laxatívny účinok, ktorý môže byť z času na čas užitočný, ak sa však používa príliš často, môže si naň telo zvyknúť.
Pri zápche je obľúbeným vlákninovým doplnkom Psyllium, ktoré môže pomôcť pravidelnejšie sa vyprázdňovať. Vlákninové doplnky treba zavádzať vždy postupne a s veľkým množstvom vody. Podľa potreby je možné použiť aj voľne predajné preháňadlá.
Ďalšou možnosťou, ako zmierniť problémy s nadúvaním, je užívanie doplnkov s látkou simetikon. Ten má schopnosť znižovať povrchové napätie črevného hlienu a plynových bublín, čím uľahčuje ich prasknutie, a tak pomáha odstraňovať prebytočný plyn z tráviaceho traktu.
Probiotiká na nafúknuté brucho
Probiotiká môžu pomôcť doplniť alebo obnoviť rovnováhu črevných baktérií. Niektoré pomôžu v prvom rade lepšie stráviť potravu a iné môžu skutočne pomôcť absorbovať prebytočné plyny. Možno ich bude potrebné užívať sústavne niekoľko dní alebo týždňov, aby bol pozorovateľný rozdiel.
Probiotiká, ktoré obsahujú pre črevá prospešné baktérie, naozaj môžu u niektorých ľudí pomôcť znížiť nadúvanie. Výskum je však obmedzený a vo všeobecnosti sa zameriava na ľudí s nadúvaním spôsobeným základnými ochoreniami, ako je syndróm dráždivého čreva. Je tiež možné, že probiotiká môžu u niektorých ľudí prispievať k nadúvaniu.
Pri častom alebo chronickom nadúvaní je dobré zvážiť možnosť poradiť sa s lekárom o probiotickej liečbe. Probiotiká sú aj vo fermentovaných potravinách, ako je kyslá kapusta, kimchi a jogurt. Sú však bežne dostupné aj vo forme výživových doplnkov.
Nafúknuté brucho a bolesť pod rebrami
Ak sa k nafúknutému bruchu pridáva aj bolesť pod rebrami, môže ísť aj iný problém, ako len ten so spracovaním potravy. Takéto príznaky máva syndróm dráždivého čreva, no aj rôzne zápalové ochorenia čriev. Pri týchto ochoreniach sú časté aj hnačka, kŕče a únava. Aký je najlepší liek proti hnačke?
Bolesti pod rebrami, najmä na ľavej strane, môžu indikovať tiež problémy so žalúdkom či slezinou. Zápal sliznice žalúdka môže mať rôzne príčiny od bakteriálnej infekcie cez nadmerné užívanie alkoholu po stres. Je dobré pri tomto ochorení navštíviť lekára, ktorý odporučí správne lieky.
Zväčšená slezina býva dôsledkom infekcie. Naznačovať ju môže pocit plnosti, aj keď človek zjedol len malé množstvo potravy. Pri tomto zdravotnom probléme bývajú tiež časté únava a anémia. Pri podozrení na ochorenie sleziny treba určite vyhľadať lekársku pomoc.
Častou príčinou bolesti pod rebrami a nafúknutého brucha býva aj podráždený pankreas.
Pankreas a nafúknuté brucho
Pankreas má dve dôležité funkcie. Endokrinná činnosť pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a jeho exokrinná úloha umožňuje trávenie potravy a vstrebávanie živín.
Môže sa stať, že pankreas neprodukuje alebo nevylučuje dostatočné množstvo enzýmov, alebo že sú tieto enzýmy zablokované v pankreatickom vývode a nemôžu sa dostať do čreva. Stáva sa to pri pankreatitíde, aj pri cukrovke či rakovine. Môže v tomto prípade pomôcť biologická liečba rakoviny?
Pankreatická nedostatočnosť môže spôsobiť nepríjemné príznaky vrátane nadúvania brucha, plynatosti a bolesti. Od príznakov v prípade nafukovania kvôli pankreasu pomôže, samozrejme, jeho liečba a teda odstránenie príčiny, dodržiavanie diéty na pankreas, jedenie menších porcií, dostatočný príjem tekutín, aj pohybové aktivity.
Tvrdé nafúknuté brucho
Brucho môže byť tvrdé z dôvodu nadúvania alebo zápchy. Niekedy však môže pocit nafúknutého brucha spôsobiť aj iný zdravotný stav, napríklad potravinová intolerancia alebo infekcia.
Ak niekto má pocit tvrdého a opuchnutého brucha, zvyčajne ide o vedľajší účinok niektorých potravín alebo nápojov. Niekedy, ak je sprevádzaný inými príznakmi, je tvrdý žalúdok známkou ochorenia. Nadúvanie spojené so silnou bolesťou a nevoľnosťou môže byť tiež príznakom trombózy.
Pocit tvrdého brucha zvyčajne zmizne po tom, ako človek prestane konzumovať akékoľvek jedlo alebo nápoj, ktorý ho vyvolal. Niekedy však príznaky pretrvávajú a sú znakom toho, že je potrebná lekárska pomoc.
Bolesť vaječníkov a nafúknuté brucho
Niekedy sa nafukovanie brucha riadi iným cyklom ako tráviacim, a to menštruačným cyklom. Až 3 zo 4 žien tvrdia, že pred menštruáciou a počas nej pociťujú nadúvanie brucha. Nadúvanie je tiež častou ťažkosťou počas hormonálnych výkyvov v perimenopauze.
Ak sa k nafúknutému bruchu pridá bolesť vaječníkov, treba spozornieť. Dôvody, prečo žena pociťuje bolesť vaječníkov, môžu, no nemusia byť vážne. Liečba sa bude líšiť v závislosti od toho, čo je príčinou problému, a sledovaním bolesti vaječníkov bude lekár schopný lepšie diagnostikovať príčinu.
Medzi príčiny bolestivých vaječníkov patria:
- Cysty – tekutinou naplnené útvary, ktoré rastú na jednom alebo oboch vaječníkoch. Väčšina cýst na vaječníkoch nie je škodlivá.
- Bolestivá ovulácia – vyskytuje sa, keď vaječník uvoľní vajíčko. Vo všeobecnosti sa to deje približne štrnásť dní pred nasledujúcou menštruáciou.
- Endometrióza – nezhubné ochorenie vaječníkov.
- Rakovina vaječníkov – práve pri nej je okrem bolesti častým symptómom nafúknuté brucho.
Pri bolesti vaječníkov sa treba obrátiť na lekára, najlepšie gynekológa, ktorý pomôže určiť príčinu.
Bolesť krížov a nafúknuté brucho
Príčiny bolesti krížov a brucha, ktorá sa objavuje súčasne, bývajú výsledkom hormonálnej nerovnováhy, a to najmä u žien. Môže napríklad ísť o spomínanú bolestivú ovuláciu.
V prípade tráviacich ťažkostí nadúvanie spôsobuje tlak v celej brušnej oblasti, čo môže mať za následok bolesť v dolnej časti chrbta. Je dôležité pozorovať príznaky vrátane ich nástupu, závažnosti a trvania.
Nafúknuté brucho a bolesti v dolnej časti chrbta často mávajú spoločnú príčinu. Patria sem:
- Ochorenia obličiek
- Potravinové alergie a intolerancie
- Tehotenstvo
- Endometrióza
- Predmenštruačný syndróm
- Stres
Nafúknuté brucho a bolesť krížov často zmiznú samé alebo sa zmiernia voľnopredajnými liekmi a domácimi prostriedkami. Ak sa však príznaky objavia náhle, sú nevysvetliteľné alebo sú natoľko pretrvávajúce a závažné, že narušujú každodenné aktivity, treba sa poradiť s lekárom. Rovnako, ak sa zaznamená krvácanie z konečníka, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, aby sa zistila príčina a začala vhodná liečba.