Keto diéta spočíva v konzumácii veľmi nízkeho množstva sacharidov a ich nahradení tukmi, aby sa telu pomohlo spaľovať tuk na energiu. Zdravotné výhody diéty KETO môžu zahŕňať úbytok hmotnosti a zníženie rizika niektorých ochorení.
Ketogénna diéta (skrátene keto diéta) je diéta s nízkym obsahom sacharidov a vysokým obsahom tukov, ktorá má mnoho zdravotných výhod. Mnohé štúdie ukazujú, že tento typ stravy môže pomôcť schudnúť a zlepšiť zdravie. Keto diéta môže mať dokonca pozitívne účinky pri cukrovke, rakovine, epilepsii a Alzheimerovej chorobe.
Kľúčové informácie článku
Čo je to keto diéta?
Ktoré potraviny sú vhodné a ktorým sa vyhnúť pri keto diéte?
Keto diéta a chudnutie
Keto diéta vedľajšie účinky a zdravotné riziká
Keto diéta skúsenosti
KetoDiet a Prodietix recenzie
Keto – metabolický proces ketózy
Pojem keto aj keto diéta vychádza z metabolického procesu ketózy. Za normálnych okolností telo využíva glukózu zo sacharidov na podporu aktivity, udržiavanie tepla a podporu základných orgánov.
Keď sa telo pripraví o hlavný zdroj energie, nájde si alternatívny zdroj. Mozog si vyžaduje glukózu, a keď jej nie je k dispozícii dostatočné množstvo, stiahne si uloženú glukózu z pečene a svalov. Po 3 až 4 dňoch, keď sa tieto zásoby vyčerpajú, sa telo obráti na uložený tuk a pečeň premení tuk na ketóny – tento proces sa nazýva „ketóza“.
Ketóny pomáhajú telu udržať si účinný zdroj paliva aj pri kalorickom deficite a zdá sa, že majú aj ochranný antioxidačný účinok.
To, ako rýchlo dosiahne telo ketózu, závisí od viacerých faktorov, najčastejšie od:
- indexu telesnej hmotnosti (BMI)
- percenta telesného tuku
- rýchlosti metabolizmu v pokoji
Keto diéta
Pred začatím keto diéty sa oplatí zamerať na potraviny podporujúce pečeň, ako je cesnak a cibuľa. Pečeň totiž musí tvrdo pracovať, aby produkovala ketóny. Pred začatím diéty môže byť tiež užitočné znížiť príjem cukru, kofeínu a alkoholu.
Pri dodržiavaní keto diéty netreba zabudnúť zaradiť do jedálnička sýte dietné jedlá a veľa neškrobovej zeleniny, ako je kapusta a špenát, ktoré majú veľmi nízky obsah sacharidov, no prispievajú cennými vitamínmi a minerálmi.
Aké potraviny sú vhodné pri keto diéte?
Medzi všeobecne povolené potraviny patrí:
- mäso s vysokým obsahom tuku
- ryby
- oleje, masť, maslo
- orechy
- mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku (syr)
- zelenina s nízkym obsahom uhľohydrátov (listová zelenina)
- ovocie (avokádo)
Ktorým potravinám sa pri keto diéte vyhýbať?
Tradičná keto diéta znižuje množstvo sacharidov na menej ako 50 g denne, takže nie je prekvapením, že pri drastickom znížení množstva sacharidov sa musí vylúčiť všetok chlieb, cestoviny, ryža, obilniny a väčšina bežného pečiva.
Menej zrejmá je potreba vynechať strukoviny, fazuľu, koreňovú zeleninu, kukuricu, väčšinu ovocia, ako aj škrobnatú zeleninu (napr. zemiaky).
Keto diéta výsledky
Keto diéta výsledky neznamená len pokles hmotnosti, aj keď sa najčastejšie používa práve na chudnutie. Môže pomôcť aj pri zvládaní niektorých zdravotných ťažkostí, napríklad epilepsie.
Môže tiež pomôcť ľuďom s ochorením srdca, niektorými ochoreniami mozgu a dokonca aj s akné, v týchto oblastiach je potrebné vykonať viac výskumov.
Keto diéta vlastne vznikla ako nástroj na liečbu neurologických ochorení – najmä epilepsie. Štúdie ukázali, že táto diéta môže byť prospešná pre širokú škálu rôznych zdravotných stavov:
- Rakovina – diéta sa v súčasnosti skúma ako doplnková liečba rakoviny, pretože môže pomôcť spomaliť rast nádoru.
- Alzheimerova choroba – keto diéta môže pomôcť zmierniť príznaky Alzheimerovej choroby a spomaliť jej progresiu.
- Epilepsia – výskum ukázal, že keto diéta môže spôsobiť významné zníženie počtu záchvatov u detí s epilepsiou.
- Parkinsonova choroba – hoci je potrebný ďalší výskum, jedna štúdia zistila, že diéta pomáha zlepšovať príznaky Parkinsonovej choroby.
- Syndróm polycystických vaječníkov – ketogénna diéta môže pomôcť znížiť hladinu inzulínu, ktorý môže hrať kľúčovú úlohu pri syndróme polycystických vaječníkov.
- Poranenia mozgu – niektoré výskumy naznačujú, že diéta by mohla zlepšiť výsledky traumatických poranení mozgu.
Keto diéta – chudnutie
Rýchlosť úbytku hmotnosti závisí od počiatočného indexu telesnej hmotnosti (BMI) a údajov o telesnom tuku. Ľudia s vyšším BMI majú na začiatku keto diéty tendenciu chudnúť viac.
Akonáhle človek začne s keto diétou a začne spaľovať uložené sacharidy, voda, ktorá ich viaže, opustí telo. Sprievodným znakom v tomto štádiu býva časté čúranie.
Keď sa prebytočná voda dostane von, môže sa zaznamenať rýchly úbytok hmotnosti. K tomu zvyčajne dochádza počas prvých dvoch týždňov od začiatku diéty keto. Pri pokračovaní v diéte sa rýchlosť úbytku hmotnosti podstatne zníži.
Štúdie zistili, že ketóza chudnutie má rýchlejší priebeh ako nízkotučná diéte. To však neznamená, že budú viditeľné drastické výsledky. Navyše diétu je potrebné dopĺňať aj pohybom – či už jogou, behom, kardio alebo turistikou.
K pohybovej aktivite možno pridať pekné a funkčné oblečenie, ktoré ponúka eshop Alo Yoga alebo nórska značka oblečenia Kari Traa.
Je keto diéta zdravá?
Okrem prínosov pre zdravie a priaznivý vplyv na zníženie hmotnosti, je potrebné ku keto diéte pristupovať opatrne, najmä v prípade pacientov, ktorí sa liečia na cukrovku 1. typu.
Zmena spôsobu fungovania tela môže byť spojená s rôznymi rizikami. Z tohto dôvodu je dôležité sa pred začatím keto diéty poradiť s lekárom či je keto diéta zdravá. Zatiaľ čo pre niektorých ľudí môže byť táto diéta účinná, pre iných môže byť nebezpečná.
Keto diéta – vedľajšie účinky
Keto diéta môže mať veľa pozitívnych účinkov, prináša však so sebou aj niektoré menej príjemné príznaky. Tie sa prejavujú predovšetkým v prvých dňoch od začiatku keto diéty a zvyčajne sa skončia do niekoľkých dní.
Príznaky podobné chrípke možno minimalizovať tým, že na začiatok sa zvolí diéta s nízkym obsahom sacharidov. (Pomôže to naučiť telo spaľovať viac tukov skôr, ako sa úplne vylúčia sacharidy).
Hydratácia je vždy dôležitá, no pri keto stravovaní je potrebné ešte pozornejšie sledovať príjem vody.
Ďalším možným vedľajším účinkom je tzv. keto dych. Našťastie je zvyčajne krátkodobý – často ustúpi, keď sa telo prispôsobí nižšiemu príjmu sacharidov.
Keto diéta – zdravotné riziká
Podľa štúdií, dlhodobá keto diéta je nebezpečná pre ľudí s problémami s pečeňou, ochorením obličiek a cukrovkou. Okrem toho diéta obsahuje mnoho potravín, ktoré sa spájajú s vysokým rizikom vzniku rakoviny.
Nesie so sebou aj ďalšie zdravotné riziká, uvedené nižšie:
- Keto diéta zahŕňa konzumáciu veľkého množstva nasýtených tukov, a tak môže zvýšiť riziko vzniku srdcových ochorení.
- Keď sa začne s obmedzovaním zeleniny, ovocia a obilnín, telo prestane dostávať základné živiny, ako sú vitamíny B a C, horčík, selén a iné.
- Tehotné ženy nemusia dostávať dostatok kyseliny listovej, čo by mohlo viesť k vrodeným chybám plodu.
- Keto diéta by mohla preťažiť obličky, pretože pracujú na metabolizovaní bielkovín.
- Pri keto sa znižuje množstvo vláknitých potravín (obilniny, zelenina), čo môže spôsobovať zápchu.
- Ak sa pri keto diéte obmedzuje príjem kalórií na úkor potravín bohatých na bielkoviny možno sledovať stratu svalovej hmoty.
V prípade pochybností o vhodnosti keto diéty, stoja za zváženie prerušovaný pôst skúsenosti, ktoré hovoria o minimálnych rizikách a viacerých benefitoch oproti diéte keto. Predtým než sa človek rozhodne pre keto diétu, mal by sa spýtať odborníka. Odporúča sa zvážiť aj inbody meranie pre zistenie kondície tela.
Keto diéta skúsenosti
Reálne skúsenosti s keto diétou a jej vplyvom na úbytok hmotnosti a na zdravotné problémy možno zhrnúť do týchto bodov:
- keto diéta bola účinná pri strate hmotnosti a jej udržaní
- úprava menštruačného cyklu a ovulácie vďaka keto diéte
- výrazné zlepšenie zdravotného stavu spôsobeného syndrómom polycystických vaječníkov (PCOS)
- zlepšenie pleti a problémov s akné
- keto diéta napomohla odhaliť skryté zdravotné problémy
Keto diéta so sebou nesie aj riziká a nepríjemné vedľajšie účinky, ktoré taktiež postihli viacerých ľudí, ktorí sa dali na cestu diéty keto:
- po ukončení keto diéty sa hmotnosť dostala veľmi rýchlo na pôvodnú úroveň
- počas celej doby prítomné nepríjemné vedľajšie účinky keto diéty
- nemožno praktizovať keto diétu dlhodobo
Keto diéta recenzie
Ako prostriedok na uľahčenie praktizovania keto deiéty existujú na trhu výživové doplnky a preparáty, ktoré obsahujú potrebné látky, podporujúce celý proces ketózy.
Prodietix recenzie
Programy Prodietix fungujú na princípe keto diéty. Ich cieľom je dostať organizmus do stavu ketózy. Prodietix ponúka celé diétne balíčky, no možno si zakupovať aj jednotlivé produkty oddelene. V ponuke sú polievky, sladké aj slané snacky, hlavné jedlá, nápoje a koktaily, pečivo, cestoviny a ďalšie.
Výhodou sú praktické balenia vo vreckách a rýchla príprava, čo ocenia najmä mamičky na cestách s deťmi alebo ženy s aktívnym životným štýlom.
Keto diéta recenzie zákazníkov s diétnym program Prodietix sú prevažne kladné:
- príjemná chuť jedál (oproti iným obdobným programom)
- jednoduchá príprava
- pomerne rýchle nastúpenie efektu ketózy
- prozákaznícky prístup – rýchle dodanie, komunikácia
Ako negatíva sa uvádza:
- nechutenstvo
- rýchly jojo efekt
KetoDiet tabletky recenzie
Pod značkou KetoDiet sú známe proteínové jedlá a nápoje, ktorých cieľom je rovnako ako pri Prodietix naštartovať proces ketózy. Výhodou je rýchly nástup výsledku bez nutnosti rátať kalórie. Podporou v tomto procese majú byť aj KetoDiet tabletky.
KetoDiet tabletky s prívlastkom Heat, napomáhajú pri spaľovaní tukov, podporujú metabolizmus a celkovú pohodu.
KetoDiet tabletky recenzie sú rôzne:
- tablety u niektorých zaháňajú pocit hladu
- zákazníci zaznamenali pomerne rýchly úbytok hmotnosti, no išlo o kombináciu stravy, športu a užívania tabliet
- priaznivá cena tabletiek
Keto diéta je jednou z možností ako sa stravovať v prípade snahy o úbytok hmotnosti alebo úsilí o zlepšenie niektorých zdravotných problémov.
Hoci má potenciálne výhody, je nevyhnutné pristupovať k tejto diéte s dôkladným uvážením a poradiť sa s lekárom, aby sa zabezpečilo, že je kompatibilná s individuálnym zdravím a životným štýlom.