Potrebujete súrne nakúpiť, avšak nemáte celú čiastku? Je pre vás problém uhradiť nákup jednorazovo? Ľudia v týchto prípadoch často siahajú po bežnom spotrebnom úvere alebo menšej pôžičke s jednorazovou splatnosťou. Je tu však aj iná, nemenej obľúbená možnosť financovania nákupu.
Obsah článku
Nákup na splátky vám dnes ponúkne väčšina obchodníkov, ktorí predávajú tovar alebo služby drahšie, než si môže zákazník dovoliť zaplatiť naraz. V článku sa dozviete výhody nákupu na splátky a náležitosti potrebné pre jeho odsúhlasenie.
Nákupu na splátky sa nebojte!
Ľudia si často myslia, že pokiaľ financie rieši niekto iný, než banka, zákonite sa jedná o niečo neseriózne. Avšak aj splátkové spoločnosti podliehajú prísnemu dohľadu Národnej banky Slovenska, a zároveň Obchodnej inšpekcie, ktorá kontroluje aktuálne cenníky a postupy. Nákupu na splátky sa teda netreba obávať. Je bezpečný, jednoduchý a dostupný takmer pre každého.
Každý zákazník sa počíta
Splátkový predaj je možnosť, ktorou sa obchodník snaží vyjsť v ústrety čo najširšiemu okruhu zákazníkov. Ak ponúka drahší tovar a túto možnosť by zákazníkovi nedal, zákazník by sa obrátil na konkurenciu. Obchodník by teda prišiel o zisk.
Pokiaľ si však človek môže vziať tovar ihneď domov a následne ho splácať v malých splátkach, vyrieši tak svoju potrebu a nezaťaží rodinný rozpočet.
V súčasnosti takmer každý predajca ponúka nákupy na splátky. Najčastejšie sa tak financuje čierna a biela elektronika, zariadenie a výbava domácnosti (nábytok, sanita), stavebniny, mobily a počítače, rôzne kurzy, autoškola, dovolenky a mnoho ďalšieho. Je jasné, že na splátky nebudeme nakupovať drobné denné nákupy potravín.
Spokojnosť je teda na obojstranná. Niekedy až „obojstranná“. Čo to znamená?
Spokojný predajca aj zákazník
Predajca je spokojný, pretože sa mu podarilo predať svoj tovar, takže zarobil. Zákazník je rovnako spokojný, pretože získal tovar, nemusel ho uhradiť ihneď celý a v niektorom prípade dokonca nemusel zaplatiť nič navyše. Kto je však tou treťou spokojnou stranou?
Je ňou poskytovateľ. Obchodníci totiž nákupy na splátky málokedy vybavujú svojpomocne. Spolupracujú s niektorou zo splátkových spoločností – poskytovateľom úveru. Tento vzťah zvykne byť exkluzívny a nestáva sa, že by obchodník spolupracoval s viacerými spoločnosťami naraz.
Niektorí veľkí predajcovia (Datart, BauMax-x, Euronics atď) si však vystačia sami a na splátky u nich nakúpite bez účasti tretej strany.
Kto vlastne platí za tovar?
V konečnom dôsledku zaplatí celú sumu + prípadný poplatok (navýšenie) zákazník. Predajca svoje peniaze dostane ihneď po schválení nákupu poskytovateľom.
Splátková spoločnosť ihneď uhradí celý nákup a zákazník sa zmluvne zaviaže splácať cenu tovaru. Spoločnosť, samozrejme, nepracuje zadarmo, kvôli čomu bolo donedávna zvykom celkovú odplatu navýšiť o úrok a poplatky. V poslednej dobe sa však „karta“ začala obracať, čo je výhodou najmä pre zákazníka.
Všímajte si údaj RPMN
RPMN je ročná percentuálna miera nákladov a toto číslo zahŕňa celkovú odplatu za nákup na splátky. Patrí tam úrok, poplatok za poskytnutie, poplatok za vedenie úverového účtu, poistenie a podobne. Aj napriek lákavej reklame môže byť RPMN vysoká. Čítajte preto zmluvu pozorne a na všetko sa pýtajte obchodníka.
Čo znamená „bez navýšenia“?
Ak si zapnete televíziu, zaručene behom chvíle odznejú aspoň 3 reklamy na splátkový predaj s dodatkom „bez navýšenia“. Niekomu sa toto tvrdenie môže zdať nepravdepodobné. Poskytovateľ by predsa nemal pracovať zadarmo. Tak tomu ani nie je a provízia pre spoločnosť sa nájde inde.
Keďže obchodník má na tovar nastavenú vysokú maržu, môže si z nej dovoliť kúsok „oželieť“ ako províziu pre splátkovú spoločnosť.
Vy ako zákazník teda naozaj zaplatíte iba a len cenu za nákup a nič navyše – bez navýšenia. Tento trend sa stále viac a viac rozmáha a pravdepodobne sa čoskoro dočkáme doby, keď nezaplatíme ani cent navyše a to nikde. Nikto by predsa nenakupoval na splátky drahšie, ak má na výber z viacerých bezplatných možností.
ŠTATISTIKA: Splátkový predaj je najviac využívaný u ľudí vo vekovej skupine medzi 25 až 35 rokmi. Naopak najmenej túto možnosť využívajú ľudia nad 60 rokov, a teda dôchodcovia. Najbežnejšia dĺžka splácania je 6 až 12 mesiacov.
Časť platíme zo svojho
Výhodou je, že ak predsa len máme ušetrenú nejakú čiastku, môžeme ju uhradiť ako akontáciu (preddavok). Suma, ktorú doplatí splátková spoločnosť, je teda nižšia, a pokiaľ sa úročí (nie je bez navýšenia), zaplatíme menej na úrokoch.
Slováci zvyknú uhrádzať akontáciu v rozsahu 15–20 % z ceny nákupu.
Aké má výhody nákup na splátky?
Toto sú hlavné výhody nákupu na splátky:
- Odoslanie žiadosti a odsúhlasenie priamo na predajni.
- V súčasnosti väčšinou bez navýšenia.
- Voliteľná doba splácania – od 6 mesiacov až do 5 rokov (záleží na poskytovateľovi).
- Dostupné aj cez internet – aj e-shopy ponúkajú nákup na splátky.
- Odklad splátok – obľúbená možnosť najmä pred Vianocami. Vtedy človek potrebuje viac peňazí a spoločnosti takto umožňujú začať splácať až po sviatkoch, napríklad od februára. Informujte sa na možnosti u konkrétnej splátkovej spoločnosti.
- Dostupnosť nižších súm – bežné pôžičky často začínajú až od niekoľko sto euro, no ak človek potrebuje nižšiu čiastku, splátková spoločnosť mu vyjde v ústrety. Nákup na splátky však taktiež má svoje minimum.
- Vernostné karty a programy.
Vďaka týmto výhodám je nákup na splátky skutočne veľmi zaujímavou možnosťou pre mnohých.
Odmeny pre vracajúcich sa zákazníkov
Keďže splátková spoločnosť si chce klienta udržať, zvykne ho odmeniť rôznymi kartami. Tie umožnia vybaviť ďalší nákup iba na občiansky preukaz bez potreby potvrdení a dokumentov.
Rôzne vernostné karty ponúkajú kredit, za ktorý môžete pokojne nakupovať.
Splátkami sa dá dokonca ušetriť
Niektoré druhy tovaru neustále dražejú. Znamená to, že ak by ste si na nákup šetrili od dnes napr. 2 roky, cena za tovar môže byť omnoho vyššia. Ak si ju však kúpite teraz na splátky, jej postupné zdražovanie Vás nemusí vôbec trápiť. Splácate jej aktuálnu cenu.
Aké doklady potrebujem pre nákup na splátky?
Nakupovať na splátky môžu iba plnoleté osoby so slovenským občianstvom. Prvoradý je každopádne príjem, pretože poskytovateľ potrebuje istotu v splatení. Okrem občianskeho preukazu si preto nachystajte výpisy z účtu, prípadne potvrdenie o príjme od zamestnávateľa. Pri drahších nákupoch (zvyčajne nad 1 000 €) sa zvykne vyžadovať aj druhý doklad totožnosti (pas, rodný list, vodičák, môže byť aj vodičák na motorku).
Dôchodcovia, rodičia na materskej a ďalší si pripravia potvrdenie o poberaní príspevku. Živnostníci dokladajú aj kópie daňových priznaní.
Prípadné ďalšie dokumenty závisia od konkrétnej spoločnosti.
Oplatí sa nákup na splátky?
Nákup na splátky vrelo odporúčame, nakoľko sa jedná o pomoc pre získanie inak nedostupnej veci. Vo väčšine prípadov je takýto nákup výhodnejší, než keby ste si na neho brali bežnú pôžičku.
Upozorňujeme však, že nikdy nie je vhodné nakupovať zbytočné veci a prežitky, ktoré vlastne ani nepotrebujeme. Elektronika a iné veci majú navyše tendenciu zlacňovať, takže trpezliví zákazníci ich neskôr zoženú výhodnejšie. Nakupujte uvážene.