
Jačmeň, zápal spojiviek a iné akútne očné ochorenia. Aspoň raz v živote ich mal každý z nás. Kedy postačí domáca liečba a kedy ísť k lekárovi?
Jačmeň alebo zápal spojiviek?
Najbežnejšími akútnymi očnými ochoreniami sú tzv. jačmeň a zápal spojiviek. Mnohí ľudia si ich zamieňajú. Aký je medzi nimi rozdiel?
“Hordeolum, ľudovo nazývané jačmeň, je infekcia mazovej žľazy pri mihalnicovej folikule na očnom viečku, ktorá sa upchá odumretými kožnými bunkami alebo nečistotami a vo väčšine prípadov ju spôsobujú baktérie stafylokoky. Pri jačmeni máme v úvodnom štádiu pocit cudzorodého telieska v oku a väčšinou opuchne horná alebo spodná mihalnica. Opuch býva často začervenaný a pobolieva na dotyk. Pacienti si neraz nahmatajú aj takú “guľôčku”, tak sa prejavuje typický jačmeň,” objasňuje MUDr. Combová z VESELY Očná Klinika.
“Zápal spojiviek sa prejavuje trochu inak, väčšinou máte začervenané bielu časť oka, spojivku. Býva červená a uslzená a niekedy sa tvorí hnis, žltý lepkavý sekrét, ktorý to oko zvykne zalepiť. Oko zvykne páliť, rezať a štípať.”
Prečo vznikajú akútne očné ochorenia?
Akútne ochorenia očí môžu mať rozličné príčiny – môžete mať úraz alebo vám oči môže podráždiť dym, prašné prostredie, prípadne vám môže do oka spadnúť nejaká mikročastica, napríklad očný make-up alebo kúsok z maskary či z nevyčisteného štetca na nanášanie make-upu.
“Najčastejšie sa však akútne očné infekcie šíria medziľudským kontaktom, dotykom. Slzy človeka so zápalom spojiviek sú infekčné. Ak si utiera uslzené infekčné oko a potom sa dotkne nejakých predmetov alebo sa vy dotknete jeho uslzeného líca či prstov a následne svojich očí, takýmto spôsobom vám môže infekciu odovzdať,” vysvetľuje MUDr. Veronika Combová.
Rizikové faktory pre očné infekcie
Samozrejme, s rozličnými patogénmi sme v úzkom kontakte prakticky neustále a naša imunita si s drvivou väčšinou z nich dokáže hravo poradiť. Oko sa mnohých vírusov a baktérií dokáže samo zbaviť vďaka slznému filmu, tenučkej vrstve sĺz na sliznici oka, ktorá ho zvlhčuje, vyživuje a chráni. Žmurkaním sa pomocou sĺz infekcie a mikróby z oka cez slzné kanáliky odplavujú preč. Ak oko s nejakými patogénmi bojuje, chvíľu môžeme mať začervenané oči, no žiadna infekcia sa prejaviť nemusí.
“U ľudí, ktorý trpia syndrómom suchého oka, je však obranyschopnosť očí narušená, pretože im chýba ochranný slzný film. Podobne ako človek, ktorý je náchylnejší na vznik herpesov či áft v ústach, existuje aj herpes na očiach, ktorý súvisí s imunitou a slnečným žiarením. Niektorí pacienti ľahšie dostanú herpetický zápal spojovky či rohovky. Niekomu sa herpes môže prejaviť na perách, inému na oku.”
Oči sú zraniteľnejšie nielen vtedy, keď ich majiteľ trpí ochorením nazývaným syndróm suchého oka, ale aj vtedy, ak sa pohybujete v klimatizovaných priestoroch alebo pracujete dlho za počítačom či nadmerne používate smartfón. Slzný film sa v príliš suchom vzduchu alebo pri vystaveniu sa sálavému teplu zo zobrazovacích zariadení totiž z očnej sliznice stráca viac a rýchlejšie. Vaše suchšie očné sliznice môžu byť náchylnejšie na infekcie.
“Je zaujímavé, že jačmeňom napríklad trpia častejšie nielen ľudia, ktorí mávajú suché oko, ale aj ľudia, ktorí nenosia dioptrické okuliare, hoci ich potrebujú. Jačmene im vznikajú vtedy, keď nadmerne dožmurujú, pretože nevidia ostro,” hovorí očná lekárka.
Prvá pomoc a kedy vyhľadať lekára?
Skvelou pomôckou – ako prevencia aj ako prvá pomoc – sú umelé slzy bez konzervantov. “Je vhodné mať ich doma v lekárničke a keď máte pocit, že s vašimi očami nie je všetko v poriadku, ihneď si ich nakvapkať. Ak sa váš stav na druhý deň nezlepší, môžete v lekárni požiadať o voľnopredajné lieky, mastičku alebo kvapky, ktoré si väčšinou s bežnou infekciou dokážu poradiť. Ak však symptómy do dvoch dní neustúpia, ba navyše sa aj zhoršujú, napríklad sa objaví opuch či hnis, určite treba navštíviť očného lekára. Ak je oko zahnisané, nevidíte dobre alebo pociťujete silnú bolesť, treba ísť k lekárovi ihneď. Lieky na predpis sú vždy silnejšie než tie voľnopredajné, takže aj hojenie bude rýchlejšie. Nie vždy sa nám však podarí dostať do oftalmologickej ambulancie ihneď, preto začnite s tým, čo máte k dispozícii,” radí MUDr. Combová.
Lekárka upozorňuje, že zápal spojiviek je infekčný a šíri sa kontaktom, deti s týmto ochorením by nemali chodiť do kolektívu, ale ostať aspoň dva dni doma a dostávať antibiotickú liečbu v podobe kvapiek. Keď začervenanie očí ustúpi a trochu sa prehoja, môžu ísť po pár dňoch do kolektívu. Dospelí s týmto ochorením môžu chodiť do práce, ale treba dbať o zvýšenú osobnú hygienu a v kolektíve si udržiavať od ostatných odstup. “Dôležité je postihnuté oko nechytať, nepodávať ľuďom pri pozdrave ruku, neobjímať sa.”
Zdroj foto: Pixabay