Sólo cestovanie pre začiatočníkov: Ako sa vyhnúť nástrahám a rizikám?

Chystáte sa na svoju prvú cestu osamote? Super nápad! Spoznáte svet, jeho nové chute i vône a určite sa toho veľa dozviete aj o sebe. Napríklad, ako dokážete reagovať na nečakané situácie či riziká. Nemusíte sa ale nechať prekvapiť úplne všetkým. Cieľom je odniesť si skvelé zážitky, tak sa dobre pripravte vďaka týmto radám.

Adrenalín a neznámo sú fajn, ale nie na úkor bezpečia

Nielen v krajinách Blízkeho východu, Afrike či Južnej Amerike sa môžete ocitnúť v nebezpečnej situácii. Nedávny incident z Nemecka, kedy auto vrazilo do ľudí na vianočných trhoch, je toho dôkazom. Buďte v pozore aj na miestach, ktoré dobre poznáte a kde sa cítite bezpečne.

  • Buďte obozretní v preplnených turistických lokalitách a na staniciach, letiskách či trhoviskách. Práve tam sa často ponevierajú vreckári a zlodeji.
  • Cennosti a doklady noste vždy bezpečne schované, najlepšie na tele pod oblečením v špeciálnom opasku alebo vo vnútornom vrecku.
  • Vyhýbajte sa opusteným uličkám, neosvetleným parkom a podozrivým štvrtiam, najmä v noci. 
  • Ak sa vám nejaké miesto alebo človek nezdá, radšej sa mu na diaľku vyhnite. Dôverujte svojmu inštinktu.

Zdravie nadovšetko nielen s cestovným poistením

Pred sólo tripom nezabudnite na návštevu lekára. Zistite, aké očkovania a opatrenia sú pre vašu destináciu potrebné a dajte sa zaočkovať.

Rovnako dôležité je kvalitné cestovné poistenie, ktoré vám zaistí krytie liečebných nákladov v zahraničí v prípade úrazu či zdravotných problémov. Ušetrí vám kopu starostí a peňazí napríklad aj v prípade straty či krádeže batožiny. 

  • Ak beriete nejaké lieky, zbaľte si dostatočnú zásobu a overte si ich dostupnosť v cieľovej krajine. Držte ich v príručnej batožine spolu s lekárskymi správami v angličtine.
  • Na cestách si dávajte bacha na jedlo a vodu. Pite len balenú vodu a nenechajte sa za každú cenu zlákať vôňou jedla z pouličných stánkov. 

Union radí: Ako na bezpečné ochutnávanie exotickej kuchyne na cestách? 

Plánovanie je polovica úspechu

Naplánujte si čo najpodrobnejšie trasu, spôsob dopravy i ubytovanie. Vytvorte si aj plán B pre prípad neočakávaných zmien či komplikácií.

Zistite si ešte pred odchodom kontakty na slovenskú ambasádu, políciu, záchrannú službu v cieľovej krajine. Majte ich uložené v mobile aj vytlačené pri sebe pre prípad núdze.

O svojich plánoch informujte rodinu či priateľov a pravidelne im dávajte vedieť, že ste ok.

Znalosť aspoň základných fráz v miestnom jazyku vám tiež veľmi pomôže pri riešení problémov. Okrem angličtiny sa zídu aj frázy ako „potrebujem pomoc”, „zavolajte políciu/záchranku” v jazyku danej krajiny. 

Buďte v strehu, ale nebojte sa

Aj keď väčšina ľudí, ktorých na cestách stretnete, bude milá a úprimná, je dobré byť stále v strehu. Neprezrádzajte hneď každému, že cestujete sami, môže to prilákať neželanú pozornosť.

Nenechávajte svoje veci ani nápoje nikdy bez dozoru a neprijímajte nápoje od neznámych ľudí. Mohli by byť „obohatené” o omamnú látku. Na druhej strane, netreba prepadať paranoji. Na prvom sólo výlete si možno nebudete takí istí, no nenechajte sa odradiť strachom. Sólo cestovanie je úžasná skúsenosť a väčšina ľudí, ktorých stretnete, bude priateľská a ochotná pomôcť.

Zdroj foto: Shutterstock

© 2025 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang